Každý, kto sa chystá kupovať rebrík, by si mal najprv zodpovedať zopár dôležitých otázok.
Na čo sa bude daný rebrík používať?
Budeme ho využívať v interiéri či skôr pri práci vonku?
Do akej výšky budeme z rebríka potrebovať dosiahnuť?
Bude niekde opretý alebo postavený voľne bez opory?
Typy rebríkov a ich využitie
Základný hliníkový rebrík sa hodí predovšetkým na opretie o stenu a to vďaka protišmykovým nohám z odolnej umelej hmoty, ktoré zaisťujú bezpečnú oporu. Výsuvný dvojdielny rebrík oceníme vtedy, ak potrebujeme väčší pracovný aj výškový dosah. Výhodou tohto typu rebríka je, že každý diel vieme použiť aj samostatne.
Dostupné sú i výsuvné rebríky s lankom vhodné na prácu vo výškach.
Veľmi praktický je rebrík teleskopický, ktorý v zloženom stave nezaberie veľa miesta, pričom sa však dá vysúvať do rôznych výšok.
Rebríky vhodné do interiéru
V domácnostiach sú najpoužívanejšie schodíky, či už jednostranné alebo obojstranné. Ich bezpečné rozloženie zaisťuje pevný popruh, pričom jednotlivé stupienky bývajú širšie a pohodlnejšie ako na štandardnom rebríku. Najpriestrannejší je najvyšší stupienok, ktorý je stopercentne funkčný a zabezpečený.
Je dobré vedieť, že ku rebríku si môžeme dokúpiť i ďalšie príslušenstvo, ktoré zaistí vyššiu bezpečnosť práce. Patria sem rozličné závesné a odkladacie plošiny, nášľapné plošiny, respektíve drážky.
Najdôležitejšie je vždy dbať na stabilný povrch, na ktorom rebrík či schodíky rozkladáme a nič nepodceniť. Práca na rebríku si vyžaduje maximálne sústredenie, preto buďte v každej výške v bezpečí a nanajvýš opatrní.