Ako natrieť fasádu domu a aké farby použiť

Ako natrieť fasádu domu a aké farby použiť

Natrieť fasádu domu znamená poskytnúť domu nový život a zlepšiť jeho vzhľad. Farba fasády chráni stenu pred poveternostnými vplyvmi a pridáva charakter i osobitosť každej budove. Pri výbere farby fasády je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov vrátane architektúry domu, okolitého prostredia a doplnkových stavieb v záhrade.

Výber fasádnej farby

Pri výbere farby fasády je dôležité zvážiť nielen osobnú predstavu o vzhľade, ale aj architektonický štýl domu a okolité prostredie. Jasné farby pridajú domu sviežosť a neprehrievajú steny. Tmavšie farby dodajú pocit hĺbky a lepšie odolajú času. Pri výbere farby je tiež užitočné zohľadniť farby okolitých domov a celkovú estetiku oblasti. Nezabúdajte na to, že súčasťou exteriéru domu sú aj okná. Na osvieženie drevených okien môžete použiť moridlo na drevo a následne vrstvu laku.

Pri nákupe farieb a náradia je dôležité investovať do kvalitných materiálov. Kvalitné farby budú dlhšie odolávať poveternostným vplyvom a poskytnú lepšiu ochranu povrchu. Okrem kvalitných farieb použite vhodné pomôcky a nástroje. Napríklad hliníkový rebrík vám uľahčí prácu a umožní dosiahnuť aj na tie najvyššie miesta fasády bezpečne a efektívne.

Na natieranie exteriérových stien sa najčastejšie používajú akrylátové farby. Tieto farby dobre držia na rôznych podkladoch a dokonca na zateplení. Predávajú sa v celej palete odtieňov. Akrylátové farby sú farebne stále aj na stenách, kde po celý deň padajú slnečné lúče. Majú nízku nasiakavosť, takže dlho vydržia. Nie sú však vhodné na vlhké steny, ktoré je vhodnejšie natrieť silikátovými farbami.

Ako postupovať pri natieraní fasády

Pred nanesením novej farby je nevyhnutné dôkladne pripraviť povrch fasády. Príprava obnáša čistenie, odstránenie starých nánosov farby a vyplnenie trhlín a dier. Na čistenie fasády môžete použiť vysokotlakový čistič alebo špeciálny čistiaci prostriedok. Staré nánosy farby je najlepšie odstrániť brúsnym papierom, prípadne brúskou. Na práce vo výške využite stabilný hliníkový rebrík. Môže ísť o rebrík operný alebo štafle.

Po príprave stien môžete nanášať farbu. Použiť je možné štetec, valček i striekaciu pištoľ. Ak sa rozhodnete pre valček, kúpte si valček s dlhým vlasom. Omietka fasády je totiž vrúbkovaná a je potrebné farbu dostať do štruktúry steny. Niektoré farby je nutné nanášať vo viacerých vrstvách. Pri natieraní fasády nezabudnite na používanie ochranných pomôcok ako sú okuliare, rukavice a maska. Rebrík stavajte len na pevné podložie a nepreťažujte ho.

Po natretí fasády je dôležité pravidelne ju udržiavať, aby vydržala v dobrom stave čo najdlhšie. Údržba zahŕňa čistenie a kontrolu možných poškodení alebo opotrebenia farby. Prípadné drobné opravy je potrebné vykonávať včas, aby sa zabránilo rozširovaniu poškodenia.

Autor: Gabriela Kudláčová

Meta: