Plánujete výmenu okien? Investujte do budúcnosti

Dvere a ani okná nie sú z nezničiteľného materiálu a tak, ako všetko, aj oni majú svoju životnosť. Možno už nespĺňajú potrebné funkcie alebo nie ste spokojný s ich výzorom a preto sa rozhodujete, či ich vymeniť. Určite v tomto prípade nemyslite krátkodobo, ale radšej investujte do budúcnosti.

Životnosť nie je len o výzore

Životnosť okien a dverí ani zďaleka nezávisí len od toho, ako okná vyzerajú a ako sú zničené. Veľmi dôležité sú aj tepelné a izolačné vlastnosti, ktoré ak nespĺňajú potrebné kritériá, vedia vám ubrať z rodinného rozpočtu v podobe účtov za kúrenie. Zohľadniť však treba aj informácie, ktoré udáva samotný výrobca. Vo všeobecnosti platí, že čím viac do okien investujete na začiatku pri kúpe, tým dlhšie by vám mali vydržať. Nie je preto dobré pri výbere pozerať len na cenu, ale aj výhody a nevýhody materiálu. Niektoré sú totiž menej odolné voči počasiu alebo mechanickému poškodeniu a niektorý zas vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

Podľa čoho sa teda rozhodovať?

Kúpa nových okien a dverí nie je záležitosť, ktorú vyriešite za pár minút. Rozhodovať sa bude treba v prípade materiálu, skla, kovania, dizajnu, ceny, vlastností, ale aj toho, na akú stavbu ich potrebujete. Nie všade sa hodia hliníkové okná a naopak, nie všade je možné osadiť drevené alebo plastové okná. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, o ktorých by ste sa mali dozvedieť ešte predtým, ako si ich dáte vyrobiť. Rozhodujúcim faktorom by mala byť určite celková životnosť, pretože tá ovplyvňuje, za aký čas budete musieť do okien a dverí investovať znova.

Nemusí ísť len o ich výmenu, ale aj opravu, ktorá býva v niektorých prípadoch tiež celkom nákladná. Ak sa rozhodnete správne, okná a dvere vám môžu pokojne vydržať aj 100 rokov. Takto dlhý život vedia mať hliníkové dvere a okná, pretože sú z odolného materiálu, ktorý sa nepoškodí mechanicky a ani vplyvom počasia. Môžete si byť istý, že na nich nenájdete ani škrabanec, ktorý by spôsobili deti alebo nepozorná návšteva. Samozrejme, za kvalitu sa platí a aj to je dôvod, prečo si za hliník toľko zaplatíme. Ak sa pozrieme na kritérium hliníkové vchodové dvere cena zistíme, že ide o väčšiu investíciu, ako pri plaste. Okná a dvere by sme však mali vyberať tak, aby nám vydržali čo najdlhšie.

Spomenúť treba aj plast, ktorý síce nie je až taký odolný, no na druhej strane spĺňa všetky potrebné kritériá na to, aby zamedzili prechodu chladu alebo dažďa do domácnosti. Práve pomer ceny a kvality z plastu robí neustále jednotku na našom trhu, pretože ho stále kupuje najviac zákazníkov. Ak ste si mysleli, že plast je len o bielej farbe, tak ste na omyle. Tento materiál je možné vyrobiť v rôznych farebných prevedeniach a v rôznych tvaroch, ktorým dokážeme vyplniť aj rôzne atypické otvory v dome. Možnosťou je aj drevo, ktoré si vyberajú milovníci prírodných materiálov. To dodá stavbe netradičný vzhľad a príjemnú atmosféru, ktorú nijako inak nedocielite. Treba si však uvedomiť, že o drevo sa treba pravidelne starať, čo nie každý zvládne tak, ako je to potrebné. Materiál a aj iné vlastnosti okien zvážte ešte pred samotnou kúpou, inak by nemuseli splniť to, čo od nich očakávate.