Zimná údržba automobilu – čo by som mal vedieť?

Hneď ako teplota klesne pod 7 stupňov Celzia, je rozdiel medzi zimnými pneumatikami a pneumatikami určených pre celú sezónu. Inštalácia zimných pneumatík na všetky kolesá zlepší priľnavosť povrchu v každom type stavu vozovky. Okrem toho by ste mali skontrolovať tlak vzduchu vo všetkých štyroch pneumatikách a tlak vzduchu v rezervnej pneumatike. Počas zimy môže tlak v pneumatikách výrazne klesnúť v dôsledku studeného vzduchu, takže je dobré vykonávať pravidelné kontroly počas zimných mesiacov.

Kvapaliny – čo by som mal vedieť?

Pred jazdou v zime skontrolujte, či je benzínová nádrž plná. Dopravná situácia alebo nepriaznivé poveternostné podmienky vás môžu donútiť na nejaký čas odstaviť z prevádzky. Skontrolujte aj motorový olej, ak sa už nejakú dobu nemenil. Ostatné kvapaliny vozidla, ktorým by ste mali venovať pozornosť, sú kvapalina do ostrekovača čelného skla a chladiace kvapaliny motora.

Batéria – kedy je správny čas na jej výmenu?

Batéria môže spôsobiť poruchy, najmä keď sú teploty studené, čo môže ovplyvniť životnosť batérie a spôsobiť vysoké poplatky. Priemerná výdrž batérie je zvyčajne tri až päť rokov. Ak ste mali batériu dlhšiu dobu a máte ťažkosti s naštartovaním automobilu, môže nastať čas na kúpu novej batérie, pričom jej inštalovanie je relatívne jednoduché.

Klimatizácia – pozor na ňu!

Ak v zime zapnete teplý vzduch a klimatizácia nefunguje správne, nebude možné odmraziť okná a vytiahnuť vlhkosť z vnútra automobilu, čo zanechá vo vnútri vozidla zatuchnutú vôňu. Ak necháte skontrolovať klimatizačný systém, je dobré nechať skontrolovať aj váš ohrievač.

Osvetlenie – je nutná ich kontrola?

Pretože v zime je menej denného svetla, je ešte dôležitejšie vhodné osvetlenie vášho vozidla. Nezabudnite opraviť všetky žiarovky a zvážte výmenu všetkých svetlometov, ktoré sú hmlové alebo žlté. Pred jazdou sa uistite, že ste z auta odstránili akékoľvek snehové pokrývky, a teda že sú vaše zimné pneumatiky vo výbornom stave.