Čo robiť, aby bol sklad efektívnejší

Čoraz viac podnikateľov začína skladovacie priestory potrebovať. Už to nie je len záležitosťou veľkých spoločností, ale aj strední podnikatelia potrebujú byť dobre zásobení. A vtedy narazia na problém, s ktorým sa ešte nikdy nestretli – ako maximalizovať efektívnosť skladu tak, aby sa v ňom nezmenili na blúdneho Holanďana, keď budú hľadať ten a ten tovar, ako využiť priestor naplno, ako spríjemniť pracovné prostredie zamestnancom alebo ako v sklade udržať poriadok a organizovanosť. Tu je niekoľko tipov, ktoré môžu vaše problémy vyriešiť.

 

Využite priestor naplno

Je lepšie využiť skladový priestor, ktorý máte, naplno, ako keby ste si mali prenajímať väčší sklad za viac peňazí a jeho kapacity aj tak nevyužijete. V tomto prípade vám pomôže regálový systém, vďaka ktorému vám okamžite pribudne niekoľko nových sto metrov štvorcových úložnej plochy, ale tiež vám pomôže s organizáciou a poriadkom. S regálovým systémom sa vám už nikdy nestane, že vy alebo vaši zamestnanci budete zmätene pobehovať po sklade a hľadať ten a ten materiál.

 

Dajte si záležať na manipulačnej technike

Uľahčite si prácu v sklade manipulačnou technikou – vysokozdvižný, nízkozdvižný či paletový vozík vám pomôžu nezodrať sa z kože. Pretože regále do skladu sú často tak vysoké, že by tam človek ani nedosiahol. A nehovoriac o tom, že tam je niečo, čo by ani sám nedvihol. Aj preto je pre plynulosť práce dôležité mať v sklade manipulačnú techniku, ktorú budete udržiavať v skvelom technickom stave, aby nedošlo k nehode, prípadne ste nemali žiadne výpadky zásobovania.

 

Aj sklad môže byť príjemným miestom

Sklad každý považuje za depresívne miesto, kde veľa radosti nenájde. No môžete to zmeniť aspoň na to, aby ste sa tam vy alebo vaši zamestnanci cítili príjemne. Aby každý krok nebolo ďalšie porušenie pravidiel BOZP. Základom je už spomínaná organizácia a poriadok, potom vytvorte pre zamestnancov prostredie, v ktorom sa budú cítiť dobre – urobte im miesto, kde sa budú môcť naobedovať, kde zabudnú na šedosť skladu, dajte si záležať na kvalitnom osvetlení, vzduchotechnike a aj čistote vzduchu. A v neposlednom rade s nimi komunikujte a pýtajte sa na ich návrhy zlepšenia. Toto všetko povedie k väčšej efektivite skladu.

 

 

Pridaj komentár