Vyberáme kušu – ako začať?

Kuša je zbraň, ktorá je tu už od nepamäti. Ešte pred našim letopočtom ju používali najmä lovci a bojovníci. Postupom času sa vylepšovala, získavala si svoju obľúbenosť a dnes je okrem účinnej loveckej zbrane aj umeleckým kúskom. Kuše sa okrem lovu využívajú aj pri športovej streľbe alebo jednoducho na zábavu, avšak so zreteľom na bezpečnosť. Ak rozmýšľate, že by ste si jednu zaobstarali, tento článok Vám pomôže zorientovať sa. Ako si teda vybrať kušu?

Základné rozdelenie

Ako sme už spomínali, za dlhé stáročia sa dizajn aj funkčnosť kuší dostali na najvyššiu úroveň. Preto sa kuše odlišujú výrobným materiálom, veľkosťou, mechanizmom, dizajnom, prevedením. Každá má navyše svoje vlastné strelecké vlastnosti. A od toho závisí aj jej použitie, tomu sa budeme venovať neskôr. Základné rozdelenie by mohlo vyzerať nasledovne:

  • pištoľové kuše

Pištoľové kuše sú ideálne pre tých, ktorí s týmito zbraňami ešte len začínajú. Ak sa teda chcete do kuší ponoriť a vyskúšať si z nich streľbu, našli ste ideálne riešenie. Medzi ich najväčšie výhody patrí malá veľkosť, nízka hmotnosť a prijateľná cena. Z pohľadu streleckých vlastností nie sú až také dynamické a silné – používajú sa najmä na streľbu na kratšie vzdialenosti.

  • reflexné kuše

Pokiaľ hľadáte kompromis, reflexné kuše uspokoja Vaše túžby. Veľký dostrel, vysoká naťahovacia sila, presnosť, dynamika – to všetko spájajú tieto zbrane. Tieto sa najviac používajú na športovú streľbu, ale radi ich používajú aj lovci.

  • kladkové kuše

Najvyššia trieda kuší, ktorá sa používa hlavne k športovej streľbe. Majú vynikajúce strelecké vlastnosti, ku ktorým patria presnosť, rýchlosť a dynamika. Vďaka kladkovému systému sú perfektne funkčné a spoľahlivé. Vyrába sa z odolných a kvalitných materiálov, často je jedinečná aj dizajnovo. Od toho závisí aj jej cena – kladkové kuše patria k najdrahším.

Akú kušu potrebujete?

To, akú kušu by ste si mali vybrať bude závisieť od toho, na čo ju chcete používať. Milovníci kuší ich najviac využívajú na športovú, súťažnú streľbu, na lov menšej zveri či jednoducho pre zábavu a radosť, ktorú tieto zbrane rozhodne prinášajú.

Pokiaľ si chcete iba užívať strieľanie z kuší, napríklad na terče v interiéri alebo na krátku vzdialenosť, Vašou voľbou by mohli byť pištoľové kuše. Okrem už spomenutých výhod sú vhodné na vzdialenosť približne 20 metrov, ľahko sa nabíjajú a sú tak určené aj pre mladších strelcov. Avšak aj neodborná manipulácia s takýmito „začiatočníckymi“ kušami môže spôsobiť nepríjemné zranenia, preto by mala byť bezpečnosť na prvom mieste.

Lovci radi používajú kuše preto, lebo sú tichšie, ľahšie a dodávajú akýsi jedinečný pocit z lovu. Ich doménou je rýchlosť a sila výstrelu, ktoré sú pri love potrebné. Ich naťahovanie je už náročnejšie, používa sa zvyčajne naťahovač tetivy. Lovecké kuše obsahujú aj optický zameriavač, ktorý je nevyhnutnosťou. Zväčša ide o kladkové kuše, nájdeme medzi nimi aj reflexné.

Zrejme najviac využívané sú kuše na športovú streľbu. Tieto musia byť veľmi spoľahlivé a presné. Aj preto sú vyrábané za použitia najšpičkovejších technológií a najkvalitnejších materiálov. Od toho sa odzrkadľuje aj ich cena. Keďže je prioritou číslo 1 presnosť, používajú sa hlavne reflexné kuše, ktoré sú čo sa týka presnosti najspoľahlivejšie. Aj kuše na športovú streľbu sú opatrené optickým zameriavačom, sú ľahké a odolné.

Ak Vás kuše zaujali a chcete sa ponoriť viac do ich tajomstiev, prípadne si rovno jednu zakúpiť, odborníci z AFG.sk Vám radi poskytnú svoje dlhoročné skúsenosti. Veď na nové hobby nie je nikdy zlý čas!