Staviame záhradné chatky na náradie – čo treba vedieť?

Záhradné chatky sa vyznačujú predovšetkým svojou všestrannosťou. Na uchovanie rôznych domácich potrieb, ktoré bežne používate pri úprave vášho exteriéru či už ide napríklad o kosačku, alebo iné náradie, je záhradná chatka na náradie tou pravou voľbou pre vás.

Každá záhradná chatka potrebuje mať svoj pevný základ. Na výber máte z viac možností, stačí sa rozhodnúť, čo je práve pre vás najvhodnejšie. Tí šikovnejší si samozrejme môžu poradiť samy, ale predsa len je vhodnejšie objednať si na prácu skúsených murárov. Podklad treba vybetónovať a podľa vašej úvahy možno aj vydláždiť a samozrejme pri samotnej realizácií záhradnej chatky  nesmiete zabudnúť na izoláciu proti vlhkosti.

Aký je vhodný materiál pre záhradnú chatku na náradie?

Najviac typický stavebný materiál pre záhradné chatky na náradie je práve smrekové drevo. Hlavnými výhodami smrekového dreva je to, že je ľahké a dá sa jednoducho prenášať. Drevo by však malo byť odborne ošetrené, aby bolo schopné dlhodobo odolávať rôznym, nepriaznivým vplyvom počasia. Veľmi populárnym materiálom na výrobu záhradnej chatky je náradie je tiež kvalitný masív.

Ako a z čoho by mala byť vyrobená strecha záhradnej chatky?

Čo sa týka strechy záhradných chatiek, pokojne si vystačíte aj s rovnou alebo mierne zošikmenou, pretože preťaženie snehom v našich podmienkach by na tak malej ploche určite nemalo hroziť. Ako materiál sú vhodné ľahké škridly alebo niektoré druhy lepenky, napríklad piesková lepenka.

Aké by mali byť rozmery chatky na náradie?

Ak bude vaša chatka skutočne slúžiť ako úschovňa veci vo forme skladišťa náradia, určite vám bude stačiť jednoduchá  plocha 2×2 m, jedným okienkom a dverami. V takejto záhradnej chatke budete mať dostatočný priestor na skladovanie náradia a všetkého iného.

Je potrebné zaviesť elektrický prúd do chatky na náradie?

Záhradné chatky zväčša slúžiace na odpočinok a pravidelné využitie sa nezaobídu bez elektrického prúdu, napríklad keď si budete chcieť rozsvietiť svetlo alebo uvariť čaj.  V takomto prípade by mal byť elektrický prúd v chatke zavedený bezpečnostným káblom, ktorý by mal ležať v hĺbke minimálne 45 centimetrov. V chatke môžete ukryť elektrické káble pod okrasné lišty.