Ako podporiť kreativitu dieťaťa?

Predstavivosť a hravosť sú najsilnejšou zbraňou všetkých detí. Tieto vlastnosti by sme v nich nemali potlačovať, skôr naopak. Ponúkame vám zopár rád a tipov, ktoré vás možno vhodne inšpirujú pri výchove vášho dieťaťa.

 Nie sú hlúpe otázky

Zvedavosť je človeku prirodzená vlastnosť a kto sa veľa pýta, veľa sa aj dozvie. Deti spoznávajú svet okolo seba, no mnohému rozumejú oveľa lepšie ako dospelí. Stále je však okolo nich dostatok javov, ktoré vzbudzujú zvedavé otázky. Snažte sa na ne odpovedať tak, aby boli pre dieťa čo najprínosnejšie. Na otázku „prečo?“ nebude odpoveď „lebo“ stačiť a dieťaťu nič nedá. Pamätajte tiež, že neexistuje hlúpa otázka, iba hlúpa odpoveď.

Podpora je dôležitá

Nech už dieťa rozvíja akýkoľvek druh talentu, je fajn, ak cíti podporu od svojich najbližších. Ak aj nezabráni gólu v dôležitom zápase alebo mu nevyjde vystúpenie či koncert, netreba z toho robiť paniku. Buďte kritickí, ale vecní a snažte sa skôr poradiť čo treba zlepšiť, aby to nabudúce dopadlo lepšie. Situácie, kedy sa dieťa stane otrokom ambícií svojich rodičov, často nekončia šťastne. Pri záujmovej činnosti by malo byť v prvom rade šťastné a spokojné samotné ďieťa.

Inšpirácia v priestore

Detská izba je pre dieťa miestom, kde hľadá útočisko v dobrom aj v zlom. Preto by mala byť zariadená aj s ohľadom na jeho názory, požiadavky a pripomienky. Detský svet je hravý a farebný, skúste v tomto duchu vyladiť aj detskú izbu. Nábytku a doplnkov k tomu je nepreberné množstvo – detské stoličky s motívom, svetielka alebo dekorácie na stenu oživia priestor a doprajú deťom potrebný dúšok inšpirácie.

Rozprávajte sa

Chyby robíme všetci, bez ohľadu na vek. A popravde, práve na chybách sa toho naučíme najviac. O tých, ktoré spraví vaše dieťa, sa s ním skúste najskôr porozprávať a vysvetliť si ich. Vo vzťahu rodič – dieťa je komunikácia veľmi dôležitá.

Pridaj komentár