Vďaka ochrannej známke môžete dobre zarobiť

Viete, čo spája najväčších gigantov Apple a Google? Okrem iného je to sila ich značky. Tá sa v priebehu niekoľkých rokov znásobila toľkokrát, až je jej aktuálna hodnota viac ako 100 miliónov eur.

Bez toho, aby si svoj jedinečný nápad poistili, by to však nešlo. Stačilo jediné: štandardná registrácia ochrannej známky, na ktorú im už nikto nemohol a nemôže siahnuť.

Kredit na nezaplatenie

Zdalo by sa, že o nič nejde, ale pravda je úplne opačná. Práve vlastná ochranná známka, jej jedinečnosť, robia z každej firmy to, čím je. Keď si firma vybuduje na trhu isté postavenie, kredit, mala by si zabezpečiť svoju výnimočnosť práve ochrannou známkou. Zároveň si tak buduje cenné aktíva. Obchodná značka úspešných spoločností totiž rokmi získava na cene a je tiež právne chránená voči nekalej konkurencii.

Netýka sa to len veľkých spoločností. Aj u nás je stále viac podnikateľov, ktorí si svoj biznis chránia vlastnou ochrannou značkou. Mnohí však nemajú dostatok informácií. Myslia si, že ochrannou známkou si môžu poistiť iba logo. Zákon však umožňuje chrániť si nielen svoje logo, ale aj služby či tovary, ktoré firma pod daným logom poskytuje. Konkurencia tak môže vykonávať tie isté služby len na základe licenčnej zmluvy a vďaka súhlasu majiteľov registrovanej značky. Tým sa samotná ochranná známka stáva pre majiteľa aktívom.

Ochranná známka chráni

Mať svoju ochrannú známku je veľkou výhodou aj pri súdnych sporoch s konkurenciou, ktorá ponúka obdobné služby či tovary ako vy. Pri súdnom spore sa totiž berie do úvahy, ktorá strana má danú známku registrovanú.

Registrujte

Čo je teda potrebné urobiť, aby boli vaše logo či značka vašimi aj oficiálne? Na to slúži všeobecný register ochranných známok, kde podáte prihlášku o registráciu vašej známky. Celý proces od registrácie k schváleniu trvá asi 3 mesiace. Je tiež dobré vedieť, že už samotným podaním prihlášky vám vzniká automatické právo prednosti pred každou ďalšou, neskôr podanou prihláškou, ktorá by mohla obsahovať totožné alebo veľmi podobné označenia tovarov či služieb. Pri registrácii teda rozhoduje aj presný čas uvedený na prihláške, ktorú podávate.

 

Autorské právo: olivier26 / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár