Otázky a odpovede na tému: Suchá pokožka

Suchá pokožka dokáže človeku poriadne strpčiť život a v neposlednom rade vyvoláva celý rad otázok. Snažili sme sa vybrať tie najfrekventovanejšie a poskytnúť na ne odpovede. Či sa nám to podarilo, to posúďte vy.

Čo je to suchá pokožka a ako sa prejavuje?

Jedná sa o celkom bežný stav, pri ktorom absentuje prirodzená vlhkosť v epiderme, teda najvrchnejšej časti kože. Suchá pokožka sa prejavuje červenými fľakmi, ktoré sú suché až šupinaté a veľmi svrbivé.

Prečo dochádza k vysušovaniu pokožky?

Suchá pleť a pokožka je výsledkom narušeného ochranného filmu – lipidovej vrstvy kože. Jej úlohou je zadržiavať vlhkosť v pokožke, čo sa v prípade porušenia, prirodzene, nedeje. A nielen to – cez suchú pleť, ktorá nie je v kondícii, ľahšie prenikajú baktérie, ktoré následne vyvolávajú v koži zápalové procesy.

V ktorých miestach sa suchá pokožka vyskytuje najčastejšie?

Suchá pokožka sa vyskytuje najčastejšie v oblasti dolných končatín, nezriedkavá je ale aj suchá pokožka hlavy. Problematické bývajú partie členkov či oblasť pod kolenami. V prípade horných končatín sú to zasa lakte. Dá sa teda povedať, že suchá pokožka sa často objavuje na takých miestach na tele, ktoré sú často v pohybe – ohýbajú sa, prípadne sa o ne trie oblečenie.

Čo ovplyvňuje vznik suchej pokožky?

V súvislosti s vplyvom na suchú pleť hovoríme o vnútorných a vonkajších faktoroch. V prípade vnútorných ide o dedičnosť, eventuálne spojitosť so špecifickými ochoreniami. K vonkajším faktorom zaraďujeme vplyv poveternostných podmienok (suché a studené počasie, studený vietor, UV žiarenie), chemických a iných látok (hygienické prostriedky, textílie).

Je súvis medzi starnutím a prejavmi suchej pokožky?

V zásade áno. S pribúdajúcim vekom sa totiž pleť regeneruje čoraz ťažšie, stráca lipidové a proteínové vrstvy, a teda aj svoju elasticitu a vitalitu; V súvislosti s týmto tak automaticky dochádza aj k vysušovaniu pleti. Navyše, starnutie býva spojené s hormonálnymi zmenami, ktoré sa na pleti takisto odrážajú.

Ako sa starať o suchú pleť?

V rámci starostlivosti o suchú pleť sa oplatí dodržiavať isté zásady a preventívne kroky. Je dobré, ak sa podarí identifikovať príčiny, ktoré stav pleti zhoršujú, aby sa im človek mohol vyhýbať. Čo sa týka suchej pleti a hygieny, odporúča sa miesto kúpeľa voliť sprchu a aj to skôr v kratších intervaloch. Voda by nemala byť horúca, ale ani studená.

Ako suchú pleť hydratovať?

Hydratácia suchej pokožky je dôležitým momentom. Ešte skôr, ako nanesiete krém na suchú pleť, mali by ste pokožku zbaviť šupiniek a odumretých buniek – lepšie absorbuje účinné látky. Tie by mali obsahovať vitamín C, železo, glycerín či antioxidanty, vďaka ktorým dostane pokožka presne to, čo potrebuje.