Podlahové trendy v roku 2016

Rok čo rok sme svedkami expresného vývoja na trhu, pričom sa menia trendy, globálne potreby i vkus jednotlivca. Odevy, bytový dizajn, doplnky, architektúra… Všetko má v určitom časovom období svoje vlastné smerovanie. Skúsme sa ale dnes zamerať na podlahovú krytinu. V tomto článku sa dozviete, aké možnosti nám môžu ponúknuť jednotlivé typy, čo nám prinesie rok 2016, ale aj to, prečo sú epoxidové podlahy lepšie než iné. Návrhári podlahových trendov sú väčšinou ovplyvňovaní farebnými kombináciami, ktoré v spoločnosti aktuálne dominujú, ale aj reálnymi a praktickými potrebami užívateľa. Nech sa páči, čítajte ďalej a dozviete sa, čo je momentálne v kurze.

Základné aspekty

Podlahové trendy budúceho roka ovplyvnia tri kľúčové okruhy. V prvom rade sa bude myslieť na životné prostredie, čo ovplyvní aj celkový dizajn. Uchytiť by sa mala imitácia dreva, kameňa, piesku a podobne. Ohľad sa bude brať aj na zdravie užívateľov a v neposlednom rade to má byť životná energia.

V bežných domácnostiach sa najčastejšie montuje vinylová, laminátová a drevená podlaha. Prvá uvedená sa vyznačuje najnižším tepelným odporom, čo znamená, že je najideálnejšia pre konštrukcie podlahového vykurovania. Okrem toho nereaguje na zmenu vlhkosti, je teda odolná proti vytopeniu. Ak poškodíte vinylový dielec, dá sa veľmi jednoducho vymeniť. I kvôli týmto prednostiam si tento typ podlahy drží svoje top miesto. Odporúčame zvoliť si motív prírodných vlákien s kameninovými podtónmi. Mimoriadne štýlový by mohol byť aj vzor brezy. V budúcom roku sa budú ale o našu pozornosť uchádzať aj čoraz obľúbenejšie a mimoriadne kvalitné epoxidové podlahy, ktoré vynikajú extrémnou odolnosťou. S obľubou sa preto montujú napríklad do kuchýň, vstupných hál, chodieb, kúpeľní alebo spoločenských miestností.

Prirodzenosť a nízky lesk

Keďže sa bude klásť zvýšený dôraz na prírodu a prvky Zeme, vyberajte materiály ako žula, mramor, vápenec, drevo alebo kov. Cesta, ktorou sa budú podlahy 2016 uberať, vedie cez prirodzenosť a nízky lesk. Na scénu sa vráti aj terazzo, ktoré má v stavebníctve dlhú tradíciu. Pochádza z Talianska a má charakter umeleckého remesla. U nás sa hojne používal najmä v 40. rokoch minulého storočia. Teraz však zažíva renesanciu. Ide o betónovú zmes na báze mramorovej drviny ako kamenivá, pričom cement tu zohráva rolu spojiva. K zmesi sa pridávajú frakcie mramorovej drviny, čo vytvára celkovú farbu podkladu. Prednosťou takejto podlahy je dlhovekosť, ľahká údržba, no tiež možnosť začleniť do výrobného procesu recyklované materiály. Takéto podlahy sú vhodné do vstupnej haly, verejných podnikov, športových centier, zdravotných zariadení a vzdelávacích inštitúcií. Dizajnéri sa nechali počuť, že v popredí sa ocitne aj tzv. motív rybích kostí, geometrické tvary a puzzle motív. Buďte otvorený výzvam a pokojne nakombinujte na jednej podlahe viacero farieb či vzorov. Farebné parketové podlahy preslávili Ľudovíta XIV. Tento klasický štýl sa vracia a môže byť skvelou alternatívou aj pre moderné interiéry. Odtiene šedej sú zase vhodné pre škandinávske a minimalistické interiéry. I pri drevených podlahách bude viesť penetrácia sivej. Orech výborne vystihne tradičné hodnoty, pričom dub, javor a jaseň sa prikláňajú k inováciám.

Niečo pre nadmerne zaťažené podlahy

Vyššie sme sa už zmienili o epoxidových podlahách, no pre tých, ktorí si zakladajú na extrémnej výdrži, sú rovnako vhodné tiež polyuretánové liate podlahy. Rozdiel medzi týmito dvoma typmi je iba v ich chemickom zložení a fyzikálnych vlastnostiach. Vzhľad a aplikácia sú rovnaké. Obe technológie sú výborne udržiavateľné, majú dlhú životnosť a sú tiež bezšpárové. Dajú sa aplikovať v rôznych odtieňoch, dokonca aj v čisto bielej, a sú vhodné i na podlahové vykurovanie. Povrch je na dotyk veľmi príjemný a teplý. Aj keď ide pôvodom o podlahy určené do priemyselných objektov, sú výborne využiteľné vo všetkých obytných priestoroch. Zvoliť si môžete tiež stupeň matnosti a protišmykovosti. Vďaka špecifickým vlastnostiam sa môžu takéto podlahy objaviť aj v exteriéri, a teda na terase či balkóne.

V prípade, že plánujete rekonštrukciu svojho domu alebo bytu, prípadne ste sa rozhodli pre novostavbu, už viete, akým smerom sa môžete uberať.

 

Foto: © [Filip Miletic] / Dollar Photo Club

Pridaj komentár