Travertínová dlažba do kuchyne

Travertín patrí medzi najobľúbenejšie prírodné kamene, ktoré sa využívajú vo forme dlažby či obkladu. Zároveň v sebe spája dve neoceniteľné vlastnosti – praktickosť a dekoratívnosť. Travertínová dlažba do kuchyne prichádza na trh v širokej palete rozličných farieb, tvarov a rozmerov.

Pôvod a vlastnosti travertínu

Travertín je druh vápenca, ktorý sa formuje v okolí minerálnych prameňov. Vzniká sedimentáciou vôd bohatých na uhličitan vápenatý. V prírode sa vyskytuje v zemitých odtieňoch predovšetkým hrdzavej, sivej, béžovej a hnedej farby. Je charakteristický svojou pórovitou štruktúrou a prítomnosťou dutiniek, nazývaných tiež „kaverny“. Keďže na Slovensku patrí medzi najmladšie horniny, nie je natoľko poznačený tektonickými procesmi ako tie staršie. To znamená, že nie je veľmi popraskaný, preto sa využíva ako stavebný a obkladový kameň. Medzi typické vlastnosti travertínovej dlažby patrí naturálny vzhľad, farebná stálosť, pevnosť a trvácnosť.

Červená travertínová dlažba do kuchyne

Rustikálne ladené kuchyne patria medzi nestarnúcu klasiku. Dlažba do kuchyne z travertínu sfarbeného do červena s bielym melírovaním a výraznou kresbou oživí spomienky na rozprávkové príbehy. Dojem umocňujú neplnené póry a kaverny spolu s otesanými hranami, ktoré tak spájajú luxus s prirodzenou krásou prírody. Francúzsky vzor predstavuje kombináciu štyroch rozdielnych formátov kamenných dielov, ktoré sú vzájomne previazané tak, aby nevytvárali priamočiare škáry. Dlažba s prírodnou úpravou je navyše odolná voči poškodeniu a škvrnám.

Dlažba do kuchyne z travertínu vo francúzskom vzore Noce

Kuchyňa by mala pôsobiť útulne a pohodlne, preto je pri jej realizácii vhodné použiť teplé odtiene farieb. Efekt je možné zvýrazniť použitím podlahového kúrenia, pretože prírodný kameň má veľkú tepelnú kapacitu a ideálnu tepelnú priechodnosť. Travertínová dlažba do kuchyne tak ponúka spojenie príjemného s užitočným – ušetrí výdavky na vykurovanie a umožní vám dokonale si vychutnať teplo domova.

Moderná kamenná dlažba do kuchyne Travertín Classic

Jednou z mnohých výhod travertínu je možnosť povrchovej úpravy použitím rôznych druhov impregnácií, ktoré zvýraznia jeho farbu, lesk alebo vytvoria mokrý efekt. Plnený, polomatný alebo leštený povrch travertínovej dlažby dodá každej kuchyni nádych exkluzivity. Výsledný dojem podčiarkne smotanová až bledohnedá farba, ktorá pôsobí honosne a vizuálne zväčšuje priestor.

Nevtieravá elegancia travertínovej dlažby v zemitých tónoch

Kamenná dlažba do kuchyne v odtieňoch hnedej farby priťahuje pozornosť jemným, nenásilným spôsobom. Dokresľuje výsledný dizajn miestnosti a dodáva mu jedinečný, nenapodobiteľný štýl. Každý kus dlažby so svojím unikátnym tónovaním predstavuje originál vytvorený prírodou. Harmonické, tlmené spektrum farieb pôsobí sofistikovane a umožňuje zapadnúť aj výraznejšie sfarbenejším prvkom, čím dotvára celkovú atmosféru kuchyne.