Vláknocementová strecha, ktorú väčšina ľudí pozná pod názvom eternitová, nie je zabudnutým, ani zastaralým materiálom. Áno, veľa z nás si eternit spája s dobou minulou, avšak vďaka vysokej životnosti, spoľahlivým vlastnostiam a prírodnému zloženiu majú strechy z moderného eternitu budúcnosť. A dovolíme si tvrdiť, že viac než ružovú.
História eternitových striech
Eternitové šablóny sa začali vyrábať a používať ako strešná krytina ešte začiatkom 20. storočia. Vtedy sa touto vysoko modernou krytinou rekonštruovali staré drevené strechy, no veľa sa používala aj na novostavby. Oproti dreveným škridliam mala táto krytina obrovské výhody. Nemusela sa prakticky skoro vôbec udržiavať, jednoduchšie a rýchlejšie sa ukladala, mala väčšiu životnosť a predovšetkým bola, na rozdiel od dreva, nehorľavá. Vzhľadom k nízkej hmotnosti sa najviac používala v horských oblastiach, avšak rozšírená bola prakticky po celom našom území.
V súčasnosti je používanie tejto krytiny zdanlivo na ústupe, no pre porovnanie v Belgicku či istých oblastiach Francúzska sa teší značnej obľube. Je za tým najmä preverená životnosť eternitových striech, pre ktoré sú stále vyhľadávané a aj u nás sa k nim navracia čoraz viac ľudí.
Strešné šablóny z eternitu
Základom eternitových striech boli pôvodne tenké azbestové vlákna pevne spojené cementovou kašou. A práve azbest, ktorý sa ukázal ako vysoko karcinogénny, eternitovým strechám príliš nepomohol. Začiatkom deväťdesiatych rokov bol však azbest celkom nahradený zmesou vlákien buničiny a vlákien umelých, vďaka čomu sú dnešné strešné šablóny z eternitu celkom bezpečné a zdravie neohrozujúce, avšak so zachovaním všetkých prospešných vlastností.
Spojivom pre vlákna zostáva aj naďalej cement. Zmes sa lisuje valcovaním do tenkej vrstvy, ktorá zodpovedá hrúbke výsledného produktu. Následne sa delí na požadované tvary, resp. rozmery a dochádza k nástrihu povrchovej úpravy.
Podľa veľkosti delíme vláknocementovú krytinu na maloplošnú skladanú krytinu, tzv. šablóny a veľkoplošnú krytinu, t.j. vlnité dosky.
Vláknocementové šablóny sa vyrábajú najčastejšie v hrúbke 4 mm, avšak niekoľko druhov sa vyrába aj v hrúbke 5 mm. Silnejšia krytina má väčšiu pevnosť a nosnosť a hodí sa špeciálne do oblastí s vyššou nadmorskou výškou či do oblastí s vyšším snehovým zaťažením.