Ako vybrať vhodnú farbu na kov, drevo alebo stenu?

Ak sa chystáte renovovať byt alebo dom, pravdepodobne sa to neobíde bez maľovania stien, dreva alebo kovu. Výber vhodného náteru nebýva vždy jednoduchý a rozhodujú najmä vlastnosti podkladu, veľkosť, tvar plochy alebo umiestnenie v interiéri alebo v exteriéri.

Chráňte drevenú podlahu, nábytok alebo dekorácie

Drevo musí nielen dobre vyzerať, ale treba ho aj dostatočne chrániť. Možno ste o tejto starostlivosti nikdy nepočuli no ak ju zanedbáte, môže postupne zosivieť. V ochrane vám pomôže vhodný náter alebo ošetrenie impregnačným prípravkom, pričom treba myslieť aj na ochranu pred požiarom. Tejto problematike by ste sa mali špeciálne venovať pri dreveniciach, kedy dokáže drevo vzplanúť za pár minút. Ak chcete obnoviť parkety, stačí použiť lak s vysokou mechanickou odolnosťou a budú ako nové. Dobrým riešením je aj polyuretánová farba, ktorá ochráni povrch aj pred poveternostnými podmienkami. Ak použijete na drevo olej alebo vosk, zabezpečíte tým dobré pohlcovanie a vylučovanie vlhkosti. Vosk tiež vytvára na povrchu vysokoodolný film, čím ochráni drevo pred znečistením.

Mnohí ľudia majú problém aj pri výbere farieb na stenu. Ak nechcete mať doma nudu a všetko bielej farby ako tomu bolo kedysi, zvýrazniť si môžete domácnosť rôznymi pestrými alebo klasickými odtieňmi. Treba si však dať pozor na výber farby, pretože nie každá sa hodí do všetkých miestností. V chodbe a na schodoch môžete použiť klasickú bielu, pretože dokáže na oko tento priestor zväčšiť. Ak túžite po útulnej kuchyni, vytvoríte ju kombináciou bielej a nejakého povzbudzujúceho odtieňa. Vhodná je napríklad žltá, červená alebo zelená. Vyvarujte sa však príliš ostrým farbám, ktoré dokážu negatívne pôsobiť na chuť do jedla. V obývačke sa nebojte trochu zaexperimentovať. Dobrou kombináciou môže byť biela s nejakým výraznejším odtieňom.

Namaľujte ňou jednu alebo dve steny a nezabudnite k tomu doplniť vhodný nábytok. Ak už máte tmavý nábytok, dolaďte ho svetlejšími odtieňmi. Zaujímavou v tomto prípade býva sivá alebo fialová, ktoré vedia z obývačky urobiť nielen príjemné, ale aj zaujímavé miesto. Výber farby pre detskú izbu je najnáročnejší a preto nezabúdajte, že táto izba musí plniť niekoľko základných funkcií. Ide o podporu kreativity, povzbudzovanie k učeniu, utišovanie pokoja a plnenie detských potrieb. Ak máte hyperaktívne dieťa, vyhnite sa červenej, žltej alebo oranžovej, pretože práve tieto farby podporujú aktivitu. Naopak, doprajte im skôr niečo upokojujúce ako je modrá alebo fialová. Každá farba na stenu je úplne iná a preto dbajte aj na výber odtieňa. Ak chcete širokú ponuku farieb, navštívte bugy.sk. Nájdete tam nielen pomôcky a rôzne prípravky na renováciu bývania, ale aj online drogériu, kozmetiku a rôzne iné výrobky.