Psychohygiena je potrebným faktorom 21.storočia

Žijeme v zaujímavej dobe. V dobe, kedy pracujeme veľa, študujeme veľa, snažíme sa venovať druhým veľa. Áno, podstatné slovo tohto úvodu je veľa, pretože z každej strany je na nás vyvíjaný tlak a keď sa chce človek zavďačiť všetkým, zarobiť peniaze, vzdelať sa a neprísť popri tom o sociálny život, razom sa nejeden z nás ocitne v kruhu, z ktorého nie je jednoduché vystúpiť. Na prvý pohľad sa to môže zdať komplikované a možno zľahka depresívne, ale rozhodne to tak nie je. Dá sa fungovať tak, ako sa hovorí v jednom slovenskom prísloví – Aby bol vlk sýty, aj ovca celá. Poďme sa na to podrobnejšie pozrieť.

Je nesmierne dôležité, aby ste mysleli na psychohygienu. Čo to vlastne je? Pre každého z nás niečo iné. Vo všeobecnosti platí, že keď pracujete manuálne, prípadne, že denne namáhate svoje telo, psychohygienou môže byť pozeranie televízie, seriálov, prípadne čítanie článkov, novín alebo kníh. Keď zamestnávate telo, pomôžete mu oddýchnuť si pomocou mysle. Platí to samozrejme aj naopak. Ak vás živí vaša myseľ, musíte byť kreatívny, niečo tvoríte, počítate alebo programujete, následne je pre vás ideálnou psychohygienou fyzická námaha. Namáhte síce svoje telo, ale vaša myseľ, a teda váš pracovný nástroj, oddychuje. A to je presne podstatou tejto filozofie.

Bolo by kontraproduktívne, keby niekto, kto celý deň pracuje na stavbe ešte večer dve hodiny cvičil. Rovnako tak, keby novinár čo denne prečíta a napíše X textov oddychoval tým, že by niečo čítal. Nehovoríme, že to tak byť nemôže, na svete je sedem miliárd ľudí a každému vyhovuje niečo iné, pričom je vyslovene krásne, že sme všetci takí individuálni, a predsa sa u nás objavujú aj spoločné črty. Existuje viacero spôsobov ako zatočiť so stresom. V krátkosti povedané, je dobré mať balans medzi duševnou a fyzickou námahou, aby váš organizmus mal takpovediac z každého rožku trošku. Potom vám lepšie slúži aj zdravie a redukuje sa riziko stresu.

Všímame si to aj pri vrcholových športovcoch. Napríklad, futbalisti Bayernu Mníchov, nemeckí šampióni, víťazi nemeckého pohára aj Ligy majstrov, sú favoriti, keď ide o športové tipy a je to tak každý rok. Ich herná kvalita je vysoká a hráči pôsobia na ihrisku oddýchnuto a je to aj preto, že nezabúdajú na spánok a regeneráciu, plus na psychohygienu. Bayern Mníchov ovládol Champions League úplne zaslúžene. Tí starší obľubujú čítanie kníh a pozeranie seriálov, mladší nedajú dopustiť na videohry. A aj keď napríklad hra FIFA je založená čisto na futbale a môže sa zdať, že pri nej od futbalu nevypnú, nie je to tak, pretože na pár hodín vyblokujú myseľ.

Nedá sa fungovať nonstop. Môžete ísť na maximum nonstop, ale iba určitý čas, potom si to vyberie svoju daň a v konečnom dôsledku je to kontraproduktívne a iba to spôsobí problémy. Ak sme vás týmto textom obohatili, sme radi a ak vás láka vyskúšanie psychohygieny, tak pokojne do toho choďte. Ono sa to nemusí zdať, ale aj obyčajná prechádzka alebo sedenie v kresle môže pre niekoho konkrétneho plniť túto úlohu. Jednoducho, ako píšeme vyššie, je podstatný balans a dbanie na to, aby vaše telo malo zastúpené všetky aspekty. Potom sa vám telo aj myseľ odvďačia.