Zariaďujeme kanceláriu podľa feng shui

Čínske umenie feng shui má takmer 6.000 rokov a v súčasnosti sa k nemu s obľubou vraciame, pretože prichádzame na to, že isté skryté formy energie a vonkajšie vplyvy skutočne ovplyvňujú náš osobný i pracovný život. Nadnárodné koncerny, finančné inštitúcie aj progresívne firmy si uvedomili, že na niektorých miestach sa zamestnancom pracuje skvele, čo sa prejavuje aj na ich výkone, no iným miestam sa podvedome vyhýbajú, prípadne tu bol zaznamenaný pokles pracovného elánu. V prípade, že sa chystáte vylepšiť svoju pracovnú zónu, feng shui môže byť skvelou cestou. Už pár jednoduchých zmien môže skvalitniť Vaše nasadenie, ale aj náladu a celkový zdravotný stav.

Poupratujte

Je síce pravda, že zvyknúť sa dá na všeličo, no podvedomie neoklamete. Ak je nespokojné, neustále bude vysielať obranné signály. Osobné pocity a potreby jednotlivca musia preto stáť pri zariaďovaní kancelárie v popredí. V prvom rade je nutné odstrániť všetky rušivé vplyvy, medzi ktoré sa počíta aj neporiadok, nefunkčné zariadenie, hluk klimatizácie alebo pokazené okno. Aj keď sa Vám zdá, že je okolo Vás poriadok, skúste sa zamyslieť, či je to naozaj tak. Je všetko na svojom mieste a skutočne Vám nič neprekáža? Zbavte sa všetkých zbytočností, pretože príliš zapratané priestory blokujú pozitívne prúdenie energie. Staré veci zase brzdia Váš osobný vývoj a nasilu sa nimi udržujete v minulosti. Ak sa ich zbaviť nemôžete, pretože Vám to napríklad zakázal šéf, schovajte ich alebo niečím zakryte. Odborníci na feng shui neodporúčajú príliš ani papieriky s poznámkami. Keď už to nejde inak, snažte sa aspoň, aby sa Vám nekopili a rýchlo vybavte veci, ktoré ste si na ne poznačili.

Vyberajte správne

Iba málokto z nás dostane kanceláriu snov, väčšinou sa musíme uspokojiť s tým, čo dostaneme. No ak by mohol byť výber kancelárie na Vás, určite dbajte na niekoľko dôležitých skutočností. Pracovný stôl by mal byť situovaný tak, aby ste od neho mali výhľad na väčšinu miestnosti, no tiež na vstupné dvere. Nad hlavou nesmú byť žiadne police a smerom k Vašej osobnej zóne by nemali trčať žiadne ostré hrany nábytku. Keď už nemôžete mať kanceláriu iba pre seba, doprajte si s kolegami troška súkromia a určte si hranicu tak, aby ste si nedýchali na krk. Pracovný stôl v tvare U a L sa príliš neodporúča. Snažte sa, aby ste za chrbtom mali vždy pevnú stenu a nie otvorený priestor. Vaša osobná zóna by nemala byť ani priamo pod oknom. Medzi dverami a oknom je totiž energetický prievan, čo môže vyvolať narastajúci stres a tlak.

Vyzdobte si to tam

Kvety, rastliny a rôzne doplnky môžu skvalitniť atmosféru na Vašom pracovisku. Pri výbere však zohľadnite päť základných prvkov – drevo, kov, zem, oheň a vodu. Medzi top rastlinky, ktoré sú v súlade s feng shui, patria črepníkové ruže, orchidey, fuksie, šeflery, tradeskancie, amarylky alebo filodendróny. Rastliny by nemali mať tŕne a ich farba musí byť v súlade so sektorovou analýzou. Povolené je aj akvárium, fontánka, váza s vodou a kameňmi, prípadne obraz alebo tapeta s vodným motívom. Voda vyjadruje finančný tok. V juhozápadnom sektore prosperity a hojnosti, ale aj vo východnom sektore zdravia sa odporúča umiestniť prvky dreva. Pokiaľ je Vám blízke ázijské umenie, pokojne stavte aj bambusové flauty, rôzne amulety, kryštály či zvonkohry. Sošky slonov s chobotmi otočenými ku vstupu k Vám majú priviesť prosperitu. Svetlé farby sú pre kancelárie mimoriadne vhodné, pretože dovoľujú voľný priechod energií.

V prípade, že ste sa už troška s feng shui oboznámili a viete, ktorým smerom sa uberať, výber kancelárie na prenájom bude zase o niečo jednoduchší. Pri hľadaní buďte obozretný, vnímavý a tvorivý. Takto sa Vám určite podarí rýchlo odhaliť, čo je pre Vás vhodné a čo Vám, naopak, nevyhovuje. Každý má predsa právo pracovať v zdravom, šťastnom a úspešnom prostredí. Tak smelo do toho.

 

Foto: © [milanmarkovic78] / Dollar Photo Club

Pridaj komentár