Ako ušetriť v domácnosti? Praktické typy pre úsporu energie

To, že po odchode z miestnosti máte zhasínať svetlo, pri umývaní zubov zastaviť prúd vody a neotvárať okná pri zapnutom vykurovaní, už asi viete. Čo ďalšie by ste však mali urobiť, aby sa Vaše náklady na energie znížili? Prinášame zopár jednoduchých tipov, vďaka ktorým môžete ušetriť.

Kupujte energeticky úsporné spotrebiče

Takéto spotrebiče sa označujú starým známym „A“ s pridaním znamienka +. Čím viac plus, tým úspornejší spotrebič. V začiatkoch tohto označovania existovali len spotrebiče s energetickou úsporou triedy A. Postupne sa však vyrábali čoraz úspornejšie a to viedlo k pridávaniu ďalších znamienok +. Ak teda chcete energiu naozaj ušetriť, vyberajte si spotrebiče s viacerými +. To neznamená, že máte všetky spotrebiče okamžite vymeniť. No pri nákupe nového už uvažujte týmto smerom. Výhodné je to najmä pre elektroniku, ktorú neustále nechávate v pohotovostnom režime.

Správne umiestnenie spotrebičov

Toto pravidlo je treba mať na pamäti najmä pri zariaďovaní kuchyne. A ako znie? Spotrebiče produkujúce chlad nikdy neumiestňujte k spotrebičom produkujúcim teplo! To znamená, že sporák nepatrí k chladničke a mraznička nepatrí napríklad k radiátoru. Prečo? Teplo totiž chladiace spotrebiče ovplyvňuje a núti ich k vyššiemu výkonu. Čo samozrejme vedie k vyššej spotrebe energie…

Šetrite v kuchyni

Kuchyňa je miesto, kde sa dá šetriť azda najúčinnejšie. Napríklad pri varení. Ak varíte v malom hrnci, použite menší horák. Zbytočne veľký horák znamená únik tepla do okolia. Šetriť môžete aj vodou. Nielen tak, že začnete používať umývačku riadu, ale tiež pri varení. Na uvarenie niektorých surovín totiž stačí omnoho menej vody, ako sme zvyknutí míňať. Také vajíčka stačí variť v minime vody, ak pritom použijete pokrievku. A čo mikrovlnka? Tá je doslova žrútom energie. Potraviny v nej určite nerozmrazujte! Radšej ich z mrazničky vyberte s dostatočným predstihom.

Šetrite vodu, aj svoje peniaze

Vodou sa oplatí šetriť aj vzhľadom k jej stále sa zvyšujúcemu nedostatku. Skúste si vziať za svoje aj nasledujúce typy. Umývate ovocie alebo zeleninu? Nerobte tak pod tečúcou vodou. Umyte ich v miske a použitou vodou polejte kvety. Nie je Vám ľúto splachovať čistú vodu? Zaobstarajte si úsporné WC. A namiesto vane sa radšej osprchujte. Ušetríte čas, vodu, aj peniaze. Šetriť energiami nie je až taký problém, ako by sa mohlo zdať. Stačí, aby sa tieto pravidlá stali Vašim zvykom.

 

FOTO:  © Alexander Raths / Dollar Photo Club

 

Pridaj komentár