Záhradný krb alebo gril: Čo je pre vás lepšie?

Posedenie v záhrade, grilovanie, popíjanie piva či vína a hlavne čas strávený s priateľmi. To sú obľúbené kratochvíle každého z nás. Lenže predtým, ako toto všetko máme, musíme vyriešiť jednu závažnú dilemu – je pre nás lepší, murovaný alebo záhradný montovaný krb či dokonca gril? Tu sú výhody a nevýhody každého z nich. Je už len na vás a vašich potrebách, aby ste sa pre niektorú z týchto možností rozhodli.

Montovaný záhradný krb

Postaviť záhradný krb nebolo nikdy jednoduchšie – je to v podstate lego pre dospelých, na ktoré potrebujete aj trochu malty. Zhotoviť túto skladačku dokážete aj bez predchádzajúcich skúseností so stavaním. Za výhodu možno považovať aj to, že ich môžete rozložiť a znovu postaviť – v prípade, že by ste sa sťahovali alebo sa vám miesto nepozdávalo. Cenovo sú tiež veľmi prijateľné a jediný problém môže byť s ich životnosťou, ktorá je oproti murovaným krbom výrazne kratšia.

Murovaný záhradný krb

Murované nie sú iba talianske pizza pece, ale aj záhradné krby. Tie sú narozdiel od tých montovaných náročnejšie na výstavbu. Ak nemáte skúsenosti s murovaním a stavaním, poproste kamaráta alebo špecialistu, aby vám s tým pomohol. Veľmi dôležitá je základová železo-betónová doska. Tá musí mať mierny sklon, aby odvádzala vodu a zároveň musí byť zasadená do zeme najmenej 7 cm. Tieto krby často bývajú súčasťou domu – sú vymurované na bočnej stene. Čo sa týka životnosti, dĺžka sa pohybuje na úrovni 30 rokov, samozrejme, že to závisí od kvality materiálu a stavby.

Gril

Oproti dvom stavbám má gril tú výhodu, že si ho môžete premiestniť tam, kam chcete. Nevýhodou je, že nemá komín, a teda Murphyho zákony sa postarajú o to, aby dymil práve na vás. Dôležité je, aby bol na pevnej podložke – záhradná travertínová terasa, chodník či zámková dlažba. Cenovo je na tom výrazne lepšie ako krby, nevýhodou je, že sa dá použiť skutočne iba na grilovanie. Keby ste si na ňom chceli uvariť kotlíkový guláš, nepochodíte. Ktorý z týchto troch variantov je pre vás najlepší?

Pridaj komentár