Okúzlení štvorkolkou. Tipy pre začínajúcich jazdcov

Okúzlení štvorkolkou. Tipy pre začínajúcich jazdcov

Počujete burácanie a zrazu sa pred vami vynorí štvorkolka. Ste okúzlení jej vzhľadom, silou a túžite zažiť to príjemné búšenie srdca pri skokoch či vysokej rýchlosti. Od túžby je len krok k realite. Nie je nič jednoduchšie, ako presurfovať internet a nájsť svoju vysnívanú štvorkolku. Aká je vhodná pre vaše potreby a kde si s ňou môžete zajazdiť?

Akú štvorkolku si vybrať

Pri výbere štvorkolky máte dve možnosti – vsadiť na divokú športovú alebo si zaobstarať všestrannú úžitkovú. Úžitkové štvorkolky nevyužijete len pri práci na poli alebo v záhrade. Vyrábajú sa vo viacerých modeloch, a preto si s nimi viete zajazdiť po lese alebo sa vybrať na adrenalínový výlet. Pracovné alebo úžitkové štvorkolky sú robustné a budia pozornosť všade, kam vojdú. Sú omnoho vyššie ako športové, majú pohon na všetkých štyroch kolesách a v zadnej časti disponujú miestom na prevážanie nákladu. Pri jazde v nich ste chránení pred bahnom aj pri divokejšom štýle šoférovania. S úžitkovou štvorkolkou sa dostanete cez každý terén a preveziete či potiahnete množstvo nákladu. Športová štvorkolka je určená predovšetkým na zábavu. Je vyrobená pre rýchlejšiu jazdu, skoky cez prekážky a driftovanie po kopcoch alebo v lese. Oproti úžitkovým štvorkolkám sú športové typy nižšie, užšie a ľahšie. Tieto vlastnosti ich predurčujú byť razantným spoločníkom do každého ťažkého terénu. Je na vás koľko peňazí chcete do kúpy štvorkolky investovať a podľa toho si vyberajte aj model či značku. Už dlhodobo sa medzi top štvorkolky zaraďujú štvorkolky Can-Am, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov i skúsených jazdcov.

Kam so štvorkolkou jazdiť

Možno sa obávate nedostatku možností na jazdenie so štvorkolkou kvôli výberu terénu. Iste sa vo vašom okolí nájdu vhodné lesné cesty, motokrosové trate alebo staré opustené vojenské cvičisko. Tieto tri miesta sú najvhodnejšie na jazdenie. So štvorkolkou sa však nemusíte obávať ani jazdy na cestách a diaľniciach. Ich vjazd je povolený všade tam, kde môžete jazdiť s osobným vozidlom. Dávajte si pozor na jazdu v lesoch, ktoré patria pod chránené oblasti. Možno vás láka práve terén na chránenom území, ale koledovali by ste si prinajmenšom o pokutu a v najhoršom prípade dokonca o väzenie. Ak s jazdením začínate, nie je na škodu nájsť v okolí trate určené len na jazdenie so štvorkolkami. Tieto trate sú dostatočne adrenalínové a zároveň zabezpečené pre prípad nehody. Nikdy nezabúdajte na bezpečnosť a ochranu. Okrem pohodlného oblečenia určeného pre jazdcov na štvorkolkách myslite aj na prilbu a ochranné okuliare. Mali by ste so sebou voziť taktiež lekárničku a náhradné žiarovky.