Ako sa starať o drevený nábytok? My to vieme.

Nábytok z dreva, konkrétne z masívu, je medzi ľuďmi veľmi obľúbený. Je to najmä vďaka jeho charakteristickej vôni, vzhľadu, ale aj odolnosti. Navyše ide o materiál, ktorý sa hodí ako do interiéru, tak do exteriéru – na záhradu. Ako ho ale správne ochrániť?

K tomu, aby nedochádzalo k znehodnoteniu nábytku z dreva, je väčšinou potrebné chrániť ho povrchovou úpravou. Tá sa stará najmä o to, aby drevo nepohlcovalo vlhkosť.

Pozor na vodu

To však neznamená, že môžeme vyliať vedro vody na nábytok zakaždým, keď ho budeme čistiť. Ani nábytok s povrchovou úpravou neznesie prílišnú vlhkosť. Tá by mohla nábytok nenávratne poškodiť. Ak chcete, aby vám váš drevený nábytok vydržal čo najdlhšie, mali by ste vedieť, ako sa o neho starať a predĺžiť tým jeho životnosť.

Typy povrchových úprav pri nábytku

Laky na drevený nábytok

Akým spôsobom sa budeme o drevený nábytok z masívu starať, sa odvíja od toho, akou povrchovou úpravou je ošetrený. K veľmi častým povrchovým úpravám patria syntetické nátery alebo vodou riedený lak. Ak však lakovaný nábytok poškodíte, nemožno ho opraviť iba lokálne. Je potrebné ho prelakovať celý znova. Pri lakovej úprave si môžete vyberať medzi rôznymi stupňami lesku. Vysoko lesknúci drevený nábytok je síce krásny, ale náročnejší na údržbu. Sú na ňom vidieť všetky odtlačky aj škrabance.

Voskovaný drevený nábytok

Oveľa ekologickejšou variantou, ktorá je vhodná aj do domácnosti s alergikmi a astmatikmi, je drevený nábytok s olejovou či voskovou povrchovou úpravou. Obe tieto úpravy oproti laku neobsahujú žiadne škodlivé látky. Nábytok s týmito povrchovými úpravami je náchylnejší na poškodenie. Voskovanému nábytku nesvedčia tekutiny. Dokonca trocha vyliatej vody na ňom bude robiť nevzhľadné fľaky. Na druhej strane sa na voskovaný nábytok nebude usadzovať toľko prachu. Ide o povrchovú úpravu, ktorá je náročnejšia na údržbu.

Olejová povrchová úprava

Olejová úprava dreveného nábytku je oproti vosku odolná proti vode dlhší čas. Aj tu ide ale o krátkodobú záležitosť. Nikdy ho však nevystavujte pare, proti ktorej odolný nie je. Olejová úprava nábytku dáva vyniknúť jeho prirodzenému dekoru. Nehovoriac o rôznych odtieňoch olejov, ktoré môžu váš nábytok zafarbiť takmer do akejkoľvek farby.

Ako sa starať o drevený nábytok?

Ako prvé, mali by sme dbať na to, aby sme drevený nábytok ochránili pred zbytočnými tekutinami, napríklad pred poliatim nápojmi. Ďalej potom pred priamym teplom pochádzajúcim z krbu a radiátorov či pred mechanickým poškodením, kam patrí poškriabanie nábytku a prehnaná záťaž. Ako sme už spomínali pri olejovej úprave dreveného nábytku, nevystavujte ho ani blízko miest, kde je vysoký výskyt vodných pár. To isté platí o blízkosti priameho slnka či klimatizácie. Pod priamym svetlom, aby došlo k blednutiu farby a strate lesku. Ak sa na nábytok dostane voda, ihneď ju zotrite suchou handričkou.

Niektoré typy povrchových úprav nábytku, najmä olejová úprava, občas potrebujú upraviť novým nánosom. Olej prirodzene vysychá, preto je potrebné ho raz za čas naniesť znova. Vďaka tomu, že budete drevený nábytok pravidelne olejovať, bude odolnejší a tvrdší. Nehovoriac o tom, že sa skryje aj nejaká tá škvrna či škrabanec. Na nábytok upravený voskovou úpravou neklaďte nič teplé, čo by mohlo zapríčiniť rozpúšťanie vosku. To isté platí o mokrých predmetoch.

Čistenie nábytku z dreva

Na čistenie nábytku z dreva používajte mäkkú handričku alebo špongiu a špeciálny prípravok na to určený. V najhorších prípadoch používajte handričku mierne navlhčenú vodou, potom nábytok vysušte suchou utierkou. Tiež nezabúdajte na pravidelné utieranie prachu, vďaka čomu nebude potrebné nábytok tak často čistiť.

Ako je to so záhradným nábytkom?

Starostlivosť o záhradný nábytok je o niečo zložitejšia ako u toho interiérového. Veľkú úlohu tu zohráva najmä drevina, z ktorej je nábytok vyrobený. Slovenské dreviny sú síce lacnejšie, ale je potrebné sa o ne viac starať. Záhradný nábytok z dreva je väčšinou ošetrený povrchovým náterom už od výrobcu, ale je potrebné ho po každej sezóne vybaviť novým náterom, v ktorom by mali byť fungicídne zložky proti plesniam, ale aj zložky proti drevokaznému hmyzu.

Každý kus záhradného nábytku z dreva vždy pred sezónou aj po sezóne ošetrite. Ideálny je olejový náter, ktorý zamedzí vysychaniu dreva. Pokiaľ máte nábytok umiestnený v krytom priestore, nemusíte sa báť ani voskovej úpravy. Ak budete nábytok nechávať vonku za každého počasia, môže sa jeho farba postupne meniť. U exotických drevín to nie je na škodu, u niektorých však môže dochádzať k jeho znehodnoteniu. Exotické dreviny ošetrujte teakovým olejom vždy pred tým, než sa dažďová voda začne vpíjať do nábytku. Ideálne je nábytok zakrývať – napríklad pod plachtu.