Vyberáte vchodové dvere?

Predná časť domu je úvodom do nášho súkromného raja. Ukazujeme ňou, kým sme a čo môžu od nás hostia očakávať. Vďaka nej udávame tón a vytvárame vonkajší obraz svojho hniezdočka. Kým výroba a montáž interiérových dverí pri novostavbe až tak nesúri, vchodové dvere by ste mali osadiť akonáhle je to možné. Nejde iba o rozhodujúci signál srdečnosti, ktorý nimi vysielate do sveta. Ich prvoradou úlohou je bezpečnosť, a teda ochrana majetku a osôb za nimi. Keď príde čas vyberať vstupné dvere, je dôležité pochopiť, že máte možnosť prehliadnuť si viaceré materiály a štýly. Buďte precízny a dobre si rozmyslite, čo sa k architektúre a exteriéru Vášho domu hodí. K dispozícií sú rustikálne, avantgardné a moderné typy s panelovou či sklenenou konštrukciou, s mrežovanými vzormi, bočnými svetlami a rôznymi priečinkami. Nech sa páči, poďme si s nami vybrať tie správne vchodové dvere.

Voľba materiálu

Do úvahy treba vziať náklady, efektívnosť a v neposlednom rade tiež estetiku. Poprední dizajnéri a architekti odporúčajú zvážiť sklolaminát, pretože má vysoké izolačné vlastnosti. Takéto dvere patria potom k jedným z najviac energeticky úsporných na trhu. Výhodou je tiež flexibilita dizajnu a imitácia prírodného dreva. V prípade, že si zakladáte najmä na bezpečnosti a ochrane pred prírodnými živlami či delikventmi, oceľ by mala byť prednostným materiálom, na ktorý sa treba zamerať. I tu sa však osvedčil sklolaminát, ktorý má dnes už rovnakú silu ako oceľ, ale nepodlieha erózii. Na výber máte viacero atraktívnych modelov. Ak sa pokladáte za klasika, ktorého dokáže osloviť najmä drevo, i v tomto prípade Vám ponúka trh pestrú škálu možností. Keďže sú stále veľmi obľúbené drevené okná, pokojne zostaňte verný tomuto materiálu aj pri vchodových dverách. Nezáleží na tom, v akom štýle je Váš dom postavený, drevené vchodové dvere sa hodia všade. Dnes je mimoriadne trendy odtieň mahagónu a zamerať sa môžete aj na viac dekoračných prvkov, sklo a kovové detaily. Viacposchodové domy, ktoré chcú sústrediť pozornosť na jedno miesto a vyvolať dobrý prvý dojem, by sa mali zamerať na autentickú kresbu dreva. Pri drevenej alternatíve je však nutné počítať so zvýšenou údržbou.

Presvieťte a vyfarbite svoje vchodové dvere

Vzhľad Vašich dverí je dôležitý vo dne aj v noci. Špeciálnu pozornosť venujte tomu, aby dvere v tme takpovediac nezmizli. Pridaním správneho osvetlenia vytvoríte z Vášho domu nielen príjemnejší objekt ulice, ale i menšie lákadlo pre prípadných zlodejov. Bez ohľadu na typ osvetlenia bude hosťom hneď jasné, ako sa k Vám majú dostať. Pokiaľ sa so svetlom o niečo viac pohráte, žiarivé iskričky môžu okoloidúcim ponúknuť estetický zážitok. Vstup do domu by mal vylučovať rovnakú eleganciu ako je tá v interiéri. Dni, kedy museli byť garážové brány rovnakej farby ako vchodové dvere, sú dávno preč. Pokojne zaexperimentujte s kontrastnými farbami a prineste pred svoj vchod život. Oproti garážovým dverám by mali ale tie vchodové zostať o niečo neutrálnejšie. Pozornosť venujte aj vonkajšiemu prostrediu. Otvorte svoje eurookná a pozrite sa z nich von. Žijete na dedine alebo v meste? Je to priemyselná zóna? Bývate neďaleko parku? Určite nechcete pôsobiť vo Vašej ulici ako piate kolo na voze. Môžete ukázať, že máte vkus, no neprežeňte to! Ak sa rozhodnete pre jednoduchší variant, môžete ho doplniť lesklým kovom, a teda chrómom, niklom alebo mosadzou. Sympatický efekt dosiahnete i orientovaním sa na rôzne krivky a geometrické tvary. Nikto netvrdí, že vchodové dvere musia byť iba klasicky fádne. Užite si to!

 

Foto: © [aliaj] / Dollar Photo Club

 

 

Pridaj komentár