6 záležitostí, ktoré dokážete vybaviť online

Počet nákupov v e-shopoch na Slovensku každoročne stúpa. Cez internet dokážete vybaviť okrem nákupov oblečenia či elektroniky už aj napr. výpočet poistenia auta cez tzv. poistné kalkulačky, požiadať o spotrebný úver a pod. Pozrite si šesť záležitostí, ktoré dokážete vybaviť online a presvedčte sa, či skutočne využívate internet naplno.

Je to bezpečné?

Na úvod pár slov o bezpečnosti. Internet sa totiž rozrástol do nepredstaviteľných rozmerov a keďže ide o svetovú sieť, v bezpečí pred podvodníkmi nie sme ani na Slovensku. V poslednej dobe došlo aj u nás k mnohým prípadom podvodov zo strany falošných e-shopov alebo internetových predajcov služieb. Spoločným menovateľom je, že oklamaní zákazníci nedodržali niekoľko základných zásad ostražitosti pri nákupe cez internet a nechali sa zlákať až príliš výhodnými cenovými ponukami.

Zásady bezpečného nákupu tovarov a služieb online:

  1. Dôverujte, ale preverujte – vždy si vopred overte identitu daného predajcu. Všímajte si, či jeho kontaktné údaje súhlasia s údajmi v internetových databázach firiem, či má predajca profil na sociálnych sieťach – ak áno, aké tam má od zákazníkov referencie, či má profil na internetových porovnávačoch tovaru, nákupných portáloch, atď.
  2. Všímajte si podozrivé správanie – ak ponúka predajca neobvykle nízku cenu za tovary či služby, ak vyžaduje vždy iba platbu vopred, ak od vás príliš skoro (napr. pri vstupe na webstránku) požaduje citlivé údaje, ako napr. číslo kreditnej karty a pod.
  3. Overte si, či webstránka používa zabezpečené pripojenie – ide o šifrované pripojenie cez protokol HTTPS. To si najjednoduchšie overíte tak, že v riadku s adresou stránky začína adresa frázou https:// namiesto http://. Klasické pripojenie cez protokol HTTP totiž prenáša údaje tak ako ich zadáte, teda aj napr. vaše prihlasovanie meno, heslo, adresu alebo číslo kreditnej karty. Takéto údaje môže ktokoľvek s potrebným programovým vybavením zachytiť a prečítať. Pripojenie cez HTTPS nemusí byť použité na celom webe, ale je nutné tam, kde sa citlivé údaje zadávajú, t.j. na stránke, kde sa prihlasujete alebo si registrujete nový účet a na stránke tzv. pokladne, kde prebieha objednávka tovaru či služby.

Cestovné poriadky a lístky

Na internete nájdete niekoľko stránok, poskytujúcich cestovné poriadky vlakov a autobusov – od tých štátnych až po súkromné. Na stránkach súkromných aj štátnych dopravcov si môžete už aj rezervovať lístky.

Lacné letenky cez internet

Ak radi cestujete, určite ste už počuli o lacných letenkách cez internet. Nie je v tom žiadny fígeľ ani trik. Lacné letenky zväčša ponúkajú nízkonákladové aerolinky z dôvodu nedostatočného vyťaženia kapacity lietadla. Nie je už ničím neobvyklým cestovať po Európe v cene 30 až 40 EUR za spiatočnú letenku. Dajte si však pozor, obvykle ponúkajú tieto letenky v cene možnosť vziať si iba príručnú batožinu, prípadne majú iné obmedzenia.

Ešte jedna dôležitá rada, ak sa chystáte cestovať, či už doma po Slovensku alebo do zahraničia, nezabudnite si uzavrieť cestovné poistenie, nikdy neviete, kde a kedy sa vám môže prihodiť niečo nečakané, čo môže narušiť nie len vaše dovolenkové plány, ale aj vašu finančný rozpočet.

Potraviny domov

V zahraničí je už bežnou praxou nákup potravín každodennej spotreby online. U nás ponúka tieto služby iba jeden veľký obchodný reťazec. Ponuka platí iba v niektorých mestách a za donášku sa, samozrejme, platí poplatok. Výhodou však je, že ktorúkoľvek položku nákupu môžete odmietnuť prevziať, ak vám nebude vyhovovať jej vzhľad (napr. zelenina, ovocie) či dátum spotreby.

Výpočet poistení cez tzv. poistné kalkulačky

S rozmachom internetu sme definitívne dali zbohom podomovým poisťovacím agentom. Poistenie auta, domácnosti, či úrazové a životné poistenie si vypočítate ľahko a jednoducho cez tzv. poistné kalkulačky. Tie sú dostupné online a vyžadujú zadanie viacerých parametrov, výsledkom však je kompletný zoznam poisťovní a ich konkrétnych cenových ponúk. Pýtate sa ako to funguje?

Veľmi jednoducho, stačí ak do vyhľadávača napíšeme napríklad: poistenie auta kalkulačka a výsledok vyhľadávania nám obratom ponúkne hneď niekoľko kalkulačiek pre výpočet ceny poistenia, kde si na základe parametrov vašeho vozidla, v niektorých prípadoch postačí aj ŠPZ-ka, rýchlo a jednoducho vypočítate koľko vás bude stáť poistenie pre vašeho 4-kolesového miláčika.

Žiadosti o spotrebné úvery a hypotéky

Samozrejme, kúpa nehnuteľnosti s financovaním cez hypotekárny úver je vážny životným rozhodnutím. Aj to je dôvod, prečo hypotéku nevybavíte cez internet, ale nič vám nebráni využiť rôzne online kalkulačky (podobne, ako napr. pri poistení auta) a vypočítať si výšku mesačných splátok a dobu splácania.

Pri spotrebných úveroch je situácia jednoduchšia a online vybavenie úveru ponúkajú už aj niektoré banky. Od podania žiadosti po prijatie peňazí na váš účet niekedy ubehne iba niekoľko minút. Novinkou na trhu sú webstránky poskytujúce tzv. kolektívne pôžičky, pri ktorých jedna strana v podobe jedného alebo viacerých investorov svoje finančné prostriedky poskytuje a protistrana ich prijíma ako pôžičku za podmienok, ktoré si obe strany vopred stanovia. Webstránka v takom prípade figuruje v úlohe sprostredkovateľa a tento spôsob je obvykle lacnejší ako pri poskytovaní úverov bankami a nebankovými spoločnosťami.

Kolektívne investovanie (crowdfunding)

Na stránkach s kolektívnym investovaním môžete dobrovoľne podporiť mnoho zaujímavých nápadov. Môže ísť vývoj najnovších technologických „vychytávok“, projekty na zlepšenie života určitých komunít alebo podporu cestovateľských ambícií nádejných cestovateľov. Najčastejšie však ide o dlhodobé projekty, ktorých vývoj je nákladný, no v začiatkoch neprináša okamžitý zisk. Za odmenu zvyknú uchádzači investorom ponúkať prvé verzie svojich produktov, prípadne publikácie z ciest po svete, akcie svojich firiem a pod.