Cestovateľské postrehy z Prahy

Praha a celkovo susedná Česká republika je pre našinca stále lákavou turistickou destináciou. Najmä ak vezmeme do úvahy neexistujúcu jazykovú bariéru. Že sa v Čechách dá navštíviť nepreberné množstvo krásnych zámkov, jazier, rybníkov, malebných zákutí, o tom nie je pochýb.

Dnes sa trochu pozrime na Prahu. Že vás veľkomesto neláka? Že je neosobné a hlučné? No…môže aj nemusí byť. Praha je toho typickým príkladom. Aj mňa prekvapil predaj moriek v srdci Prahy. Ale poďme pekne po poriadku. Okrem otrepaných pražských trhákov, ako sú pražský orloj, Staromestské námestie a hrad, skrýva Praha niekoľko naozaj malebných zákutí. Žižkov je centrum Prahy a pritom je to taká skoro dedina uprostred veľkomesta. Námestie Jiřího z Poděbrad je dobrým východiskovým bodom pre spoznávanie tohto územia. S obrovským kostolom uprostred, s parkom, kde na jar kvitnú sakury a s tými spomínamými morkami, ktoré si môžete spolu s inými dobrotami kúpiť na farmárskych trhoch.

Od sladučkých palaciniek s nutelou a orechami až po výborné domáce vína, čerstvučkú pažítku a chrumkavé jablká. Pri potulkách uličkami Žižkova natrafíte na veľké množstvo hospod. A nebojte sa vstúpiť. Od nášho ponímania krčmy majú obvykle ďaleko. Aj na pohľad nie najlákavejšia hospoda má obvykle výbornú kuchyňu a skvelé točené pivo. Ochutnajte utopence, klasickú sviečkovú, alebo pečené koleno. Neoľutujete. Aj na českých zľavových portáloch môžete nájsť zaujímavé ponuky do žižkovských hospod, takže navyše aj ušetríte. Žižkov sa hemží množstvom hostelov, kde sa dá lacno ubytovať. Ak preferujete kempovanie, nech sa páči, kemp Pražačka vás prichýli. Či už si chcete zblízka obzrieť televíznu vežu s lezúcimi bábätkami, posedieť si v sadoch a parkoch, alebo navštíviť židovský cintorín, Žižkov má čo ponúknuť. Jazdia tam električky a priamo na námestie Jiřího z Poděbrad aj metro, trasa B, tak sa nechajte zlákať.

Autorské právo: ikerlaes / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár