Je hranie sa so zbraňami pre deti nebezpečné?

Chlapci sú už odmalička fascinovaní zbraňami. Odkiaľ sa berie táto fascinácia? Zbrane sú symbol moci a chlapci po nej túžia odmala. Nie je to však nič, čo by vás malo poburovať alebo nad čím by ste mali zalamovať rukami. Je to úplne prirodzené, je to v génoch a nie sú to len ľudia, kto túži po dominancii a moci, zvieratá sú rovnaké. Takže nejde o žiadnu odchýlku či deviáciu. Ide o niečo prirodzené. A aký názor na to majú psychológovia?

 

laserZa všetko môže evolúcia

Podľa psychológov môže za to evolúcia. Nielen ľudia, ale aj opice bojujú o moc vo svojich skupinách, muflóny, ktoré do seba vrážajú rohmi alebo aj levy, ktoré bojujú o samice. Byť dominatný a túžiť po moci je úplne prirodzené. Zatiaľ, čo zvieratá si moc musia vydobyť svojim telom, ľudia to dokážu aj pomocou zbraní. Aj preto zbrane natoľko fascinujú už malých chlapcov – je to túžba po moci. Keď vidia ako lasery na pištoliach mieria na zločinca a ten ostane nehybne stáť, pochopia, akú moc zbrane majú.

 

Sú detské hry so zbraňami nebezpečné?

Mnoho rodičov je zo svojich detí znepokojených, keď sa neustále hrajú so zbraňami na policajtov a zločincov. Je nejaký pádny dôvod sa toho obávať? Je jasné, že každý rodič by chcel, aby sa jeho dieťa hralo s hračkou, ktorá ho aj niečo naučí, no žiadny dôvod k obávam tu nie je. Ide o prirodzenú súčasť chlapčenstva, rozhodne im tieto hry nezakazujte. Jediné, čo dosiahnete, bude presný opak. Preto sa so svojimi deťmi snažte rozprávať a trpezlivo im vysvetlite rozdiel medzi skutočnou zbraňou a hračkou. To je najlepšie, čo môžete urobiť – žiadne zákazy.

 

Hry nerozhodujú o tom, čo z detí vyrastie

Žiadna štúdia nedokázala, že deti, ktoré sa hrajú so zbraňami, sú neskôr agresívnejšie ako tie, ktoré zbrane nepriťahujú. Nezáleží teda na detských hrách, aký človek z dieťaťa vyrastie. Niektorí chlapci si postupom času nájdu iné koníčky, iných to bude držať dokonca života, a tak vstúpia do armády, dostanú nočné videnie, vojenské topánky, zbraň, maskáče a idú do akcie si plniť svoj detský sen.

Pridaj komentár