Tepovanie áut Zvolen a niekoľko spôsobov, ako zvýšiť životnosť vozidla

Autá, či už nové alebo staré, sú veľmi vrtkavá záležitosť. Keďže sú vytvorené z mnohých komponentov, z ktorých niektoré sú skutočne jemné, môže sa hocičo nečakane pokaziť. Možno si myslíte, že keď ste opatrný vodič a pravidelne svoje vozidlo čistíte, všetko prebehne hladko. Áno, umývanie a tepovanie áut je dôležité z viacerých dôvodov, ale určite nestačí. Existuje celý rad ďalších spôsobov, vďaka ktorým môžete zvýšiť životnosť svojho automobilu. Nech sa páči, v nasledujúcich riadkoch si niektoré z nich predstavíme.

Zahriatie a schladenie motora

Zdá sa Vám smiešne, keď niektorý z Vašich priateľov necháva pred cestou niekoľko minút iba tak naštartovaný motor? Mali by ste sa mu prestať posmievať a zvážiť podobný krok. Je totiž absolútne nevyhnutné, najmä počas chladných dní, nechať motor bežať aspoň päť minút predtým, než šliapnete na plyn. Zahrejú sa všetky potrebné časti a mazivo. Ak si vozidlo takto pripravíte na cestu, odmení sa Vám nevídanou poslušnosťou. V prípade, že sa na ňom vyberiete v zime bez zahriatia preč, vedzte, že motor nie je pripravený. Podobne je to však aj s jeho schladením. Pokiaľ idete na cestu dlhšiu ako pol hodiny, po dorazení do cieľa by ste mali nechať motor taktiež voľne bežať ešte pár minút, až potom ho vypnúť.

Nepodceňujte čistotu

Väčšina z nás mávne nad dôkladným vyčistením vozidla rukou, pretože najdôležitejšie sú aj tak jazdné vlastnosti auta a to, aby nás dokázalo bezpečne prepraviť z bodu A do bodu B. Nejde tu však iba o lesk a prestíž. Farba použitá na vozidlách je síce navrhnutá tak, aby vydržala dlhšie než klasické nátery, no to iba za predpokladu, že nič nepodceníte. Je nutné zbaviť lak akýchkoľvek nečistôt a kamienkov, aby neznehodnotili farbu. Voskovanie pomáha vytvoriť ochrannú bariéru. Karoséria je najviac náchylná na koróziu. Vďaka pravidelnému čisteniu a zbavovaniu vlhkosti predĺžite jej životnosť. Špeciálna starostlivosť platí najmä pre vozidlá pohybujúce sa po meste, pretože vo vzduchu prúdi mnoho látok, ktoré môžu ohroziť integritu laku. Nemenej dôležitá je aj údržba interiéru. Pokiaľ sa rozhodnete napríklad pre tepovanie interiéru vozidla Zvolen, môžete si byť istý, že tím profesionálov zbaví vnútro Vášho vozidla od akýchkoľvek škodlivých látok. Prach, usadené častice z cigaretového dymu či omrvinky. Toto všetko je živná pôda pre nebezpečné roztoče a inú háveď. Po čistení sa môžete vo svojom vozidle znova cítiť bezpečne a sviežo. Budete mať pocit, že ste si sadli do nového vozu.

Ďalšie dobre mienené rady

Zvýšenú pozornosť venujte aj spojke a ručnej brzde. Žiadne prudké pohyby a prehrievanie. Spojku nikdy nestáčajte iba napoly. Buď ju stlačte celú, alebo ju nechajte na pokoji. Pozor si dávajte aj na neopatrné preraďovanie rýchlosti. Oprava prevodovky môže byť totiž poriadne mastná. V neposlednom rade si dovolíme pripomenúť pravidelnú kontrolu oleja, brzdovej kvapaliny a podobne. Pri jazde by mala byť bezpečnosť na prvom mieste. Každá časť vozidla je navrhnutá tak, aby ste sa cítili čo možno najbezpečnejšie. To platí tak pre kolesá a brzdy, ako i pre bezpečnostné pásy a airbagy. Pokiaľ systém signalizuje nejakú chybu, prípadne sa Vám niečo nepozdáva, neignorujte to! Nechajte si prekontrolovať priľnavosť kolies a tlak v nich.

Určite uznáte, že uvedené kroky nie sú žiadnou vedou. Dodržiavaním základnej starostlivosti zlepšite vlastnú bezpečnosť na cestách, ale aj celkový zážitok z jazdy a výdrž automobilu.

 

FOTO:  © photomax71 / Dollar Photo Club 

 

 

 

Pridaj komentár