Zlepšite kvalitu vzduchu u vás doma

Bez jedla dokáže človek vydržať aj viac ako 40 dní, bez vody vydrží iba necelý týždeň a aj to za ideálnych podmienok. A bez vzduchu? Priemerný človek vydrží bez vzduchu 3-5 minút a potom dochádza k poškodeniu mozgu. Jasné, existujú aj blázni, ktorí vydržali pod vodou na jeden nádych aj viac ako 20 minút, ale to sú skôr obojživelníci ako ľudia. Pre človeka je toto všetko životne dôležité, no bez vzduchu vydrží najkratšie. Dávate si záležať na tom, aký vzduch dýchate u seba doma?

 

hp-panelKvalita vzduchu je dôležitá

Už len tie najzákladnejšie hodnoty vzduchu ako jeho vlhkosť majú vplyv na vaše zdravie. Vlhký vzduch je živnou pôdou pre rôzne plesne, ktoré potom vplývajú na človeka. Sú veľkým nebezpečenstvom hlavne pre ľudí s oslabenou imunitou. A čo suchý vzduch? Suchý vzduch vysušuje vaše sliznice, čo spôsobuje podráždenie očí či krvácanie z nosa. Okrem vlhkosti by ste si mali dať záležať aj na čistote vzduchu. Dnes si už môžete kúpiť aj lacné čističky vzduchu, ktoré vám pomôžu.

WAC-U300-WAC-U450-1

Čo odstránia čističky zo vzduchu

Existuje množstvo typov, napríklad čističky proti prašnosti, alergénom, nebezpečným plynom, zápachu či vírom a baktériám. Fungujú však iba v uzatvorených priestoroch. Aj preto, keď budete rozmýšľať o kúpe čističky, mali by ste si si vybrať takú, ktorá má dostatočný vzduchový výkon. Ako to zistíte? Vzduchový výkon musí byť minimálne dvakrát, v prípade čističiek alergénov až trikrát, väčší ako objem miestnosti, do ktorej čističku kupujete.

 

Jeden príklad za všetky

Napríklad čistička Winix U450 má veľmi dobrý výkon 492 m3/h, takže je vhodná pre miestnosti s objemom viac ako 200 m3, v prípade, že by ste do nej dali HEPA filter, ktorý pomáha alergikom a je náročnejší na výkon, je to vhodné pre miestnosti s objemom okolo 150 m3. To znamená naozaj veľká miestnosť s rozmermi 8x8x3 a to je už viac ako priestranná obývačka. Jej veľkou výhodou je, že sa aktivuje sama pri prekročení limitov, ktoré si nastavíte, či už pachových alebo prachových. Tak čo, dáte si záležať na kvalite vzduchu?

 

 

Pridaj komentár