Volanie ako potreba – v týchto profesiách sa bez telefonovania nezaobídu

Telefonovanie znamená pre niekoho skôr skrátenie dlhej chvíle alebo iba stručná výmena informácií. Sú však povolania, pri ktorých je komunikácia prostredníctvom telefónov nevyhnutná.

Považovať telefonovanie za márnenie času nie je celkom správne. O tom, že je mnoho ráz dôležitou aktivitou, vás presvedčia tieto povolania.

Lekárske a bezpečnostné pohotovostné služby

Bez ohľadu na telefonovanie ide o snáď najdôležitejšie povolania vôbec. Lekári, požiarnici a policajti sa starajú o kvalitu nášho života, a tak je veľmi dôležité vedieť zavolať na príslušné telefónne čísla. Ak stále zabúdate známe trojčíslia, 158 – polícia, 150 – hasiči, 155 – záchranná služba, postačí, ak si zapamätáte číslo 112, ktoré predstavuje linku tiesňového volania a do užívania sa dostalo v roku 1991. Keď ho vytočíte, dovoláte sa do ústredne Integrovaného záchranného systému, odkiaľ vás podľa potreby prepoja k zdravotníkom, policajtom alebo požiarnikom. Veľmi dôležitou informáciou je to, že na hovor nepotrebujete kredit, keďže ide o bezplatné volania. Hovor možno dokonca uskutočniť aj bez SIM karty v telefóne, linka 112 je funkčná v každom štáte Európskej únie.

Telefonický operátor

Hoci sa operátor call centra môže zdať ako neznáme povolanie, je veľká pravdepodobnosť, že väčšina vlastníkov mobilov už do kontaktu s telefonistami prišla. Ide totiž o tých neznámych ľudí, ktorí zvyknú volať počas práce, šoférovania – jednoducho vtedy, keď na nich nemáme čas. Zamestnanci call centier sa väčšinou venujú aktívnemu alebo pasívnemu telemarketingu. Pri prvom menovanom z vlastnej iniciatívy oslovujú stálych alebo nových klientov spoločnosti, pre ktorú pracujú. Oboznamujú najmä s novými službami či zmenami, ktoré sa týkajú práve ich klientov. Pasívny marketing znamená, že operátor odpovedá na otázky volajúcich. Ide napríklad o infolinky bánk či poisťovní. Preto netreba byť na nich neslušný, niekedy ani nechcú niečo ponúkať, iba informovať.

Kuriérske a taxi služby

Nakupovanie cez internet sa stáva bežnou činnosťou. Na to, aby sme sa k objednanému tovaru dostali, potrebujeme pomoc špeditérskej firmy. Úlohou jej pracovníkov – kuriérov je včasné doručenie na miesto určenia. Síce si za kuriérske služby priplatíte, isté je rýchle a pohodlné doručenie priamo domov. Často sa však stáva, že na spresnenie adresy a jednoduchšie odovzdanie potrebuje doručovateľ telefonické spojenie. A preto je telefonovanie aj v tomto prípade nevyhnutnou súčasťou dobre odvedenej práce.

K práci taxikárov rovnako neodmysliteľne patrí telefonovanie, vďaka ktorému sa profesionálny vodič spojí s klientmi alebo centrálnymi ústredňami. Toto povolanie je mnoho ráz označované za najnebezpečnejšie, pretože sa spája s nočnými zmenami a nevedomosťou o zákazníkoch s rôznymi, niekedy aj nebezpečnými úmyslami. V poslednej dobe však taxi služby čelia väčšiemu tlaku, a to z dôvodu zavedenia služby Uber, ktorá má už aj svoju aplikáciu. Jej princíp spočíva v tom, že po registrácii si môžu potenciálni cestujúci objednať ako prepravcu hocikoho s poisteným vozidlom, platným vodičským preukazom a čistým registrom trestov. Jazda s Uberom síce vychádza lacnejšie, no na druhej strane služba výrazne ohrozila fungovanie taxi služieb.