Vyberte si kosačku, akú skutočne potrebujete

Výber a kúpa kosačky sa zdá byť veľmi jednoduchou záležitosťou. Veď čo už je na tom zložité? Poviete si, že ak máte dostatok financií aj skutočne veľkú ponuku kosačiek, prosto si jednu vyberiete, a hotovo.

Zdanie však často klame, pretože nie je kosačka ako kosačka. Rozhodnutie, akú kosačku si na svoj trávnik zaobstaráme, určite nepodceňujte a starostlivo si ho premyslite.

Benzínová verzus elektrická

Základným kritériom, ktoré by ste mali pri kúpe kosačky brať do úvahy, je veľkosť trávnatej plochy, ktorú ňou plánujete udržiavať.  Platí prosté pravidlo: Trávnaté plochy do 1200 metrov štvorcových zvládne hravo pokosiť aj ľahšia elektrická kosačka, ak má však váš trávnik rozmery väčšie, voľte radšej jej benzínový model.

Výhody elektrickej kosačky

Ďalším podstatným „detailom“ pri zvažovaní, aká kosačka by bola pre vás najvhodnejšia, je uvedomiť si, ako ste na tom s pripojením k elektrickej sieti. Ak máte bezproblémový prístup k elektrickej energii, najlepšie vo forme štandardnej zásuvky, v tom prípade sa pokojne rozhodnite pre elektrickú kosačku. Dbajte však na fakt, že najvzdialenejšie miesto, ktoré chcete pokosiť, by nemalo byť ďalej ako 30 metrov od zdroja elektrickej energie. To sa dá síce vyriešiť aj klasickou predlžovačkou, ale popravde, kosenie nebude také komfortné, ako by mohlo byť.

Veľkou výhodou elektrickej kosačky je nepochybne tichší chod a ani o elektromotor sa nemusíme pravidelne starať, odpadá teda údržba nevyhnutná pri benzínových kosačkách, kam spadajú výmena oleja, filtra, sviečky aj pravidelné servisné kontroly. Nehovoriac o tom, že celkovo je prevádzka elektrickej kosačky menej nákladná.

U všetkých ekologicky zmýšľajúcich ľudí istotne zaváži fakt, že elektrická kosačka menej zaťažuje životné prostredie. Počnúc štartovaním elektrickej kosačky, ktoré je omnoho jednoduchšie ako u benzínového typu, nakoľko stačí zapnúť jeden spínač, končiac už spomenutou jednoduchšou údržbou sa javí elektrická kosačka  ako tá menej náročná verzia na vaše víkendové kosenie.

Má aj nejaké nevýhody?

Ich nevýhodou je, paradoxne to, čo je ich veľkou devízou, a to limity vzhľadom na elektrickú energiu, ku ktorej sa vieme pripojiť, čím sa logicky obmedzuje aj plocha, ktorú dokážeme elektrickou kosačkou pokosiť.

Stručne a jasne: Elektrická kosačka je ekologická, menej nákladná a nevyžaduje si údržbu, ako kosačky benzínové, na druhej strane však elektrickou kosačkou nepokosíte každý trávnik, prípadne len s veľkými ťažkosťami. Je totiž limitovaná prístupom k elektrickej energii aj veľkosťou kosenej plochy.

Údržba elektrickej kosačky

Ako pri všetkej záhradnej technike, ktorú chceme udržať v top stave,

aj o benzínovú kosačku sa je potrebné adekvátne postarať, aby nám čo možno najdlhšie a najspoľahlivejšie slúžila.  Základná údržba elektrickej kosačky spočíva vo vyčistení od trávy, hliny a iných nečistôt, na čo však celkom postačí použiť obyčajnú vodu so saponátom, handru, v prípade väčších nečistôt si pomôžeme kefou. Čo sa brúsenia noža týka, to radšej ponechajte na odborníkov, ktorí vám vašu elektrickú kosačku odservisujú najlepšie. Nejde totiž len o ostrenie noža, ale aj o presné vyváženie kosačky, čo nie je celkom práca na doma.

V prípade, že práve zvažujete kúpu novej kosačky, možno ako vianočné prekvapenie, veríme, že aj vďaka nášmu zhrnutiu sa budete v ich ponuke lepšie orientovať.

 

FOTO:  © satyrenko / Dollar Photo Club

 

Pridaj komentár