3 chyby, ktoré by ste nemali spraviť pri stavbe domu

Stavba domu je významný krok. Preto je obzvlášť dôležité, aby ste správne naplánovali a zvážili všetky podstatné veci. Mali by ste mať vopred stanovený finančný plán, projekt od architekta a mať aspoň nejakú predstavu, ako ten dom vlastne postavíte. Aké sú chyby, ktorým sa treba vyvarovať?

Každý z nás má nejakého známeho, ktorý staval dom a niečo sa mu tam pokazilo. Kamarát mal základy aj  strechu na mieste, stavbu takmer dokončenú, preto sa tešil, že o chvíľu sa môže nasťahovať. Jeden robotník však kúpil lacnejšiu a nekvalitnejšiu podlahu a tá sa po odsadení celá zvlnila. Stavba sa predĺžila o mesiac. Išlo o technickú chybu, ktorá sa musela následne opraviť, to znamená, že sa nanovo pokladala iná podlaha.

Iný známy zas pri stavbe domu nejako nebral ohľad na svetové strany. Preto keď dostaval a nasťahoval sa aj s rodinou, tak zistil, že mu tam celý deň nesvieti slnko. Okná sú na dome orientované úplne neprakticky. Môže za to neskúsený projektant. Takéto veci by sa pri stavbe nemali stávať, lebo ide o koncepčnú chybu, ktorá je prakticky neodstrániteľná.

1. Nekoncepčné projektovanie

Medzi pravidelné koncepčné chyby patrí aj tá, že dom nie je projektovaný tak, aby vyhovoval zvykom majiteľov. Dom môže byť nádherný a moderný, ale ak nie je projektovaný na potreby rodiny, ktorá v ňom bude žiť, stáva sa nefunkčným.

Skúsený projektant (podľa toho ho určite spoznáte) berie do úvahy viacero vecí. Či už je to tvar a veľkosť pozemku, už spomínanú orientáciu na svetové strany, ale tiež napríklad historické súvislosti a kultúrne väzby. Teda vonkajšie záležitosti.

Skúsený projektant však bude brať do úvahy aj spôsob života budúcich majiteľov. Majú malé deti? Cítia sa lepšie v presklených alebo uzavretých priestoroch? Ako využívajú obývací priestor? Potrebujú dvojgaráž? Ak si projektant nekladie tieto otázky, a následne sa s nimi neobracia na vás, tak ho vymeňte.

Inak to v konečnom dôsledku dopadne tak, že nenaprojektuje dom pre vás, ale iba ďalší dom na kľúč. Projektant by mal okrem to s vami všetky kroky konzultovať a dať vám na výber z viacerých možností. Pamätajte, ak máte kvalitný projekt, dopadne dobre aj stavba.

2. Nedostatok času

Nová stavba si vyžaduje čas. Toto je dôležité si uvedomiť, keď vám patria robotníkov bude na jar sľubovať, že na jeseň už bývate. Bývať síce budete, no otázka je ako. Nová stavba pracuje, a preto by po správnosti mali byť medzi všetkými dôležitými stavebnými úpravami dostatočné časové odstupy. Vyhnete sa tak napríklad praskaniu omietok alebo vlhkým stenám.

Základy so základovou doskou preto postavte na jeseň a cez zimu ich nechajte „sadnúť“. Na jar pokračujte s hrubou stavbou, strechou, dverami a oknami, zaveďte inžinierske siete a domyslite kúrenie, aby sa už v dome cez zimu kúrilo.

Vtedy je vhodná doba na obklady a kúpeľne – teda cez zimu sa robí interiér. No a na jar a cez leto sa následne dorábajú omietky, sadrokartónové stropy, plávajúce podlahy, kuchyne a vnútorné dvere, zateplenie a vonkajšej omietky. A na jeseň môžete bývať.

Rok a pol je reálny časový horizont, s ktorým by ste mali pri stavbe domu počítať, ak staviate od základov. Samozrejme, sú aj ľudia, ktorí bývali po trištvrte roku, väčšinou sa však nasťahovali do nedostavaného domu a dorábali za pochodu. Čo sa v konečnom dôsledku takmer vždy prejaví aj na kvalite.

Čas stavba vyžaduje aj iným spôsobom, a to tak, že je najlepšie, ak na ňu celý čas dohliadate. Ak robotníci nad sebou nemajú pevnú ruku, tak čas stavby preťahujú a počítajte aj s tým, že vás môžu chcieť oklamať. Preto sa nespoliehajte na ich dobré slovo, ale buďte pri stavbe väčšinu času prítomní. Poprípade si s nimi dohodnite sankcie za omeškanie, alebo si najmite stavbyvedúceho, ktorému dôverujete a ktorý bude priebeh stavby kontrolovať za vás.

3. Uniknú vám detaily

Stavba domu je komplexná. Napriek tomu by ste pri nej mali myslieť aj na detaily a drobnosti, ktoré by vám nemali uniknúť. Poviete si, že nerovnako vysoké schody sú v poriadku a nevidno to, no pravda je, že ich zlý výpočet (a teda odlišná výška) môže spôsobiť, že o ne budete následne zakopávať.

Čomu sa teda vyvarovať pri spodnej stavbe? Pri betonáži základovej dosky je dôležité, aby bola výstuž nad zemou a nedotýkala sa jej. Zabráni sa tak jej vlhnutiu a následnej korózii, ktorá v podstate zapríčiní jej nefunkčnosť.

Čomu sa vyvarovať pri vrchnej stavbe? Tu je najdôležitejšia strecha, preto jej aj venujte zvýšenú pozornosť. Je napríklad dobré vedieť, že aj keď výrobca garantuje 30-ročnú záruku, v prípade, že nedodržíte jeho stavebné odporúčania, tak vám nárok na záruku zaniká. Či už to bude falcovaná škridla alebo vláknocementové maloplošné šablóny, správna montáž je základ. Odborníci tiež odporúčajú, že medzi dokončením tzv. mokrých procesov a začiatkom dokončovacích, ako sú omietky a podobne, by mala byť aspoň štvormesačná prestávka.

Medzi dôležité detaily patrí napríklad aj umiestnenie izieb, spálne alebo kuchyne. Spálňa by mala byť situovaná ďalej od hlučnej ulice a dopravy, a tiež by mala byť ďalej od garáže. Ak ju plánujete na druhom poschodí, kde sú šikmé steny, tak si uvedomte, že ak je šikmina príliš skosená, môžete sa cítiť nepohodlne pri zaspávaní.

Naopak kuchyňa by mala byť umiestnená blízko pri vstupe. Lebo, ako sa hovorí, je to srdce domu, kde sa bude celá rodina stretávať. Má to však aj svoje praktické dôvody, napríklad, keď budete chcieť vykladať veľký nákup. Rovnako napríklad neumiestnite detskú izbu vedľa pracovne, kde by mal byť najväčší pokoj.

Stavba domu je veľká vec, preto sa na ňu treba dobre pripraviť. Ak sa aj počas nej vyskytne nejaká chyba, nepodliehajte panike, ale sa radšej hneď poraďte s odborníkom. Ten vie často ešte veľa zachrániť.

Foto: Wikipedia

Pridaj komentár