Ako odstrániť staré fólie z okenných rámov?

Rámy nových okien sú spravidla ošetrené ochrannou fóliou. Tá ich má ochrániť pred poškodením pri preprave, ale aj pred prípadnými „nehodami“ pri osádzaní. Túto fóliu sa odporúča odstrániť hneď po osadení okien. Po uplynutí určitej doby totiž môžu byť s odstraňovaním fólie problémy. Niekedy sa však stáva, že sa na fólie zabudne. Alebo ich majiteľ nových okien na rámoch necháva z dôvodu ďalších stavebných úprav v blízkosti okien. Chce tak rámy chrániť napríklad pred ušpinením. Nie je to však najlepší nápad. Odstraňovanie fólií po istom čase naozaj nie je jednoduché. Existuje však niekoľko spôsobov, ako to nakoniec zvládnete.

  1. Použite špeciálne prípravky na odstraňovanie nálepiek. Najprv tieto fólie vyskúšajte odstrániť špeciálnym prípravkom, ktorý je určený priamo na odstránenie nálepiek z plastových povrchov. Dostanete ho kúpiť buď na webe alebo v špecializovaných predajniach a kvalitných drogériách. Odlepte rožok fólie a prípravok naneste do vzniknutej medzery. Po krátkom pôsobení by malo byť odstraňovanie nálepky jednoduché.
  2. Ohrievanie. Teplo dokáže zmäkčiť povrch nálepky tak, aby sa dala lepšie odstrániť. Použite buď klasický fén alebo teplovzdušnú pištoľ. Po zahriatí sa bude fólia zlupovať jednoduchšie. Na zoškriabanie môžete použiť plastovú škrabku, ktorá slúži na odstraňovanie námrazy z okien auta. Pozor, pracujte jemne, aby ste rám okna nepoškriabali.
  3. Použite technický benzín. Môže sa stať, že sa vám podarí odstrániť fóliu. No na ráme okna ostanú nevzhľadné fľaky a zvyšky lepidla, ktorým bola plastová fólia na rám prilepená. Na jeho odstránenie skúste použiť technický benzín alebo technický lieh. Používajte však len na biele rámy. Farebné by ste mohli liehom poškodiť.
  4. Tekutý kuchynský čistiaci prostriedok. Veľmi šikovne sa vám malé kúsky rozdrobenej fólie podarí odstrániť aj tekutým krémovým prostriedkom, aký bežne používate v kuchyni. Stačí naniesť na zanesené miesta a poriadne šúchať handričkou. Nepoužívajte však žiadne drôtenky, ktoré by mohli rámy poškodiť.

Pamätajte, že v interiéri môže byť odstraňovanie fólie aj po dlhšom čase celkom jednoduché. Nedajte sa však zmiasť. V exteriéri je to omnoho zložitejšie! Na ochranné fólie totiž pôsobí slnko a tie sa stenčujú a poškodia omnoho skôr. Preto fólie z okenných rámov naozaj odstráňte v termíne podľa odporúčania výrobcu okien.

 

Pridaj komentár