7 chýb domáceho osvetlenia

V nasledujúcich riadkoch by sme chceli upozorniť na prechmaty, vďaka ktorým sa môže ocitnúť domácnosť v absolútnej tme, prípadne sa budete vďaka ním cítiť nepríjemne. Upozorníme na to, že hoci sa zdá osvetlenie miestnosti jednoduché, nástenné a stropné svietidlá si vyžadujú svoju pozornosť, pretože už malé chybné kroky môžu spôsobiť veľkú stratu pohodlia. Čítajte ďalej a dozviete sa, ktoré chyby patria medzi najčastejšie.

1.    Zabúdame na klasiku

Áno, občas môžeme prepadnúť chuti nainštalovať celý rad zabudovaných svetiel do jedinej miestnosti. Možno Vám to pripadá úžasné a zdá sa, že takéto osvetlenie dokáže vniesť deň aj do tých najtmavších kútov. Dizajnéri sa ale domnievajú, že takáto stratégia vedie veľmi často ku sklamaniu. Majitelia domov majú tendenciu miestnosti presvetľovať hneď niekoľkými stropovými svetlami. Izba však z toho nemá nijaký účinok a koniec-koncov ani Vy. Pôsobí to umelo a rušivo. Nadzemné osvetlenie je riešením pre mnohé priestory, ale často nestačí, hoci prvý dojem je ohurujúci. Ak vynecháte klasické stojace lampy a lampičky, čítanie na pohovke môže byť náročné pre oči. A čo takto nočné lampičky? Akosi ste na ne zabudli? Buďte k sebe úprimný a zamyslite sa nad tým, či ich skutočne nepotrebujete. Nejde iba o praktickú stránku, ale aj klasickú spálňovú atmosféru. Radové osvetlenie príde vhod na terase alebo v spoločenskej miestnosti, kde plánujete organizovať letné večierky. I tu však môžete zatúžiť po intímnom svetle stolovej lampy. Dôrazným osvetlením skúste zvýrazniť nanajvýš umelecké diela. Pôsobí to luxusne a plní to svoj účel.

2.    Odmietame prepínače stmievania

Mnohí z návrhárov považujú tento bod za najvážnejší prehrešok. Stmievače alebo regulátory osvetlenia sú totiž najlepším stráženým tajomstvom svetelného dizajnu. Umožňujú ovládať osvetlenie a prepínať režim zo dňa na noc. Svoje svietidlá a lampy môžete vďaka nim prispôsobiť na rôzne akcie, v závislosti na nálade. Kuriózny večierok nebude mať nikdy také čaro, ak bude miestnosť vysvietená ako na štadióne.

3.    Lampy neumiestňujeme do správnej výšky

Spodná časť osvetlenia nad kuchynským ostrovčekom by mala byť vo výške cca 80 až 90 cm. Dolná časť lustra by mala byť zase od podlahy v jedálni cca 165 až 170 cm. Keď sedíte vedľa stolovej lampy, stojan by ste mali mať vo výške ramien. Pokiaľ bude lampa príliš vysoko, zostanete oslepený žiarovkou.

4.    Zabúdame, že svetlá potrebujú energiu

Uvedomte si, aké žiarovky používate. Napríklad LED-ky Vás môžu stáť na začiatku viac peňazí, ale v konečnom dôsledku vďaka ním ušetríte. Vyhnete sa tiež tomu, že zostanete nečakane v tme, pretože žiarovka sa znova vypálila. Vždy, keď svetlo práve nepotrebujete, zhasnite!

5.    Ignorujeme tiene

Pri umiestnení svetiel často zabúdame na zlomové miesto, ktoré by však mohlo neskôr tvoriť problém. V kúpeľni vyskúšajte osvetlenie na oboch stranách zrkadla namiesto jedného vyvýšeného svetla. Stropné osvetlenie môže zase vrhať nepekný tieň na Vašu tvár. Keď už sa pre stropné svetlo rozhodnete, zvoľte dlhší horizontálny úchyt s viacerými žiarovkami, aby bola tvár osvetlená rovnomerne. Osvetlenie kuchynského pultu docielite aj inštaláciou podpultových svetiel. Svietidlá nad okrajom pultu spôsobia to, že tieň bude dopadať tam, kde by ste potrebovali svetlo. Či už je to kancelária, kúpeľňa, detská izba alebo obývačka, určite sa oplatí otestovať dopad svetla.

6.    Vyberáme nesprávnu veľkosť

Túto chybu robí veľa majiteľov domov. Pravidelne si vyberajú malý luster, ktorý umiestnia nad veľký jedálenský stôl. Príliš veľké lampy sa zase objavujú na stole pri pohovke a podobne. Priestor potom vyzerá neprimeraný. Moderné lustre sa vyberajú napríklad tak, že pre každých 30 cm výšky stropu musí mať reťaz, na ktorej bude luster visieť, 7 cm. Ak bude teda strop vo výške 2,7 m, reťaz by mala mať dĺžku 63 cm (270:30=9; 9×7=63). Odmerať tiež môžete veľkosť izby. Predstavme si, že má 5,4 m x 3,2 m. Tieto hodnoty sčítame, zaokrúhlime smerom nadol a vynásobíme desiatimi. Dostaneme číslo 80, ktoré nám udáva ideálny priemer lustra v centimetroch. Samozrejme, že náš príklad je iba orientačný, ale už viete, od čoho sa odraziť. Do úvahy treba brať však aj štýl interiéru, zdobenie a podobne. Aj tieto „drobnosti“ môžu totiž lustru pridať opticky na veľkosti a váhe.

7.    Ignorujeme náter v izbách

Bez ohľadu na to, koľko svetla preniká do miestnosti (prírodného aj umelého), efekt bude úplne odlišný, pokiaľ sú steny natreté tmavou farbou. Už mierne odlišné odtiene rovnakej farby môžu kadečo zmeniť. Ak teda chcete mať všetko tip-top a vyťažiť z osvetlenia maximum, mali by ste myslieť aj na túto skutočnosť.

Teraz, keď už viete o chybách, ktorých sa dopúšťame v súvislosti s osvetlením, veríme, že sa ich vyvarujete. Prajeme príjemné chvíle s rodinou, a to za sprievodu adekvátneho osvetlenia.

Autorské právo: evdoha / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár