Aké sú hlavné rozdiely medzi letnými a zimnými pneumatikami?

Otázku týkajúcu sa prezutia letných pneumatík za zimné, nerieši zatiaľ ešte žiadny vodič, aj keď treba zdôrazniť, že o pár mesiacov pôjde o aktuálnu tému, nad ktorou si budete „lámať“ hlavu aj vy. Akonáhle sa ochladí a teplota klesne pod 7°C, autoservisy budú totálne preplnené a vy si na prezutie pneumatík počkáte pokojne aj celý deň. Ak sa však chcete tomu chaosu vyhnúť tento rok aj vy, neváhajte a vyberte si zimné pneu trebárs aj teraz, počas leta a dajte si ich prezuť ešte s predstihom! Nečakajte na poslednú chvíľu, v opačnom prípade vás neminie nekonečné čakanie v rade.

Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami 

Na úvod si zhrnieme, aký je vôbec zásadný rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami. Každá pneumatika sa líši v závislosti od toho, na aké ročné obdobie je určená. Letná pneu je navrhnutá na jazdu po vozovke pri teplote, ktorá je vyššia ako 7°C a naopak, zimná je určená na jazdu pri teplote, ktorá je nižšia ako spomínaná teplota. Ďalej je zásadný rozdiel v dezéne, ktorého hĺbka pri letných pneu musí byť 1,6 mm (ideálne ak je 3 mm) a pri zimných pneu musí byť 3 mm (ideálne ak je 4 mm). Okrem toho si môžeme všimnúť, že zimné, resp. celoročné pneumatiky obsahujú zväčša dve, tri alebo štyri obvodové drážky, ktoré umožňujú rýchly odvod vody a pri hlbšom skúmaní si môžeme zistiť, že dezén je smerový. Čo to znamená? Je v tvare písmena „V“, čím sa zaisťuje jazda v danom smere, znižuje sa hluk pri jazde a lepšie odvádza sneh.

Počas letného obdobia používame väčšinu plechové disky, ktoré sa oplatia nielen kvôli výhodnej cene, ale i odolnosti voči mechanickému poškodeniu, čo ocenia najmä menej skúsení vodiči. A naopak, cez zimu volíme radšej hliníkové disky určené špeciálne na zimné obdobie, ktoré vám zjednoduchšia jazdu po snehu, a to nielen vďaka pevnému prevedeniu, ale i preto, lebo lepšie odolávajú nerovnostiam našich ciest.

Záruka absolútnej kvality

Pneumatiky Matador patria medzi najobľúbenejšie pneu na trhu, ktoré sú zárukou absolútnej kvality, bezpečnej i spoľahlivej jazdy, komfortu a výborných jazdných vlastností. Ak hľadáte slušné zimné pneumatiky, ktorých cena je adekvátna k ich výkonu, neváhajte a siahnite po Matador, ktoré si už stihlo zakúpiť množstvo spokojných zákazníkov!