Trápi vás porucha erekcie či predčasná ejakulácia? Aj na tento intímny problém je riešenie

Sexuálna aktivita patrí k najprirodzenejším súčastiam ľudského života. Je nevyhnutná pre reprodukčný cyklus, no dôležitá aj pre naplnený intímny život dvoch partnerov. Čo ale robiť, ak začnú mužov v posteli trápiť zdravotné problémy?

Kvalitný a uspokojivý pohlavný styk pomáha vytvárať a neskôr aj udržovať medzi dvojicou silné emocionálne prepojenie. Sex nie je dôležitý len pre páry v mladom či zrelom veku. Aj napriek rozšírenej predstave v našej spoločnosti, sexuálne aktívni sú aj starší ľudia. Potvrdzuje to množstvo medzinárodných výskumov uskutočnených za posledné roky, vďaka ktorým sa táto tabuizovaná téma dostáva konečne na oči verejnosti. Názory, že ľudia po päťdesiatke sú skrátka na sex pristarí, sa pomaly začínajú meniť.

Sex si užívajú aj starší ľudia

Partneri, ktorí si v dôchodkovom veku aj naďalej užívajú vzájomné intímne chvíle, majú k sebe oveľa bližšie ako dvojice, ktoré sex už nemajú. Dôvodov, prečo staršie páry majú styk minimálne alebo vôbec, zvykne byť celý rad. Menopauza a s ňou spojená znížená sexuálna žiadostivosť u žien, zdravotné problémy, hormonálne zmeny, ale aj dlhoročné problémy vo vzťahu.

Veľmi častým dôvodom, prečo partneri vo vyššom veku upustia od aktívneho pohlavného života, je porucha erekcie u mužov. Žiaľ, aj napriek tomu, že žijeme v treťom tisícročí, je táto téma stále v našej spoločnosti prehliadaná. Aj to je dôvodom, prečo problémy s erekciou majú negatívny vplyv nielen na intímny život, ale neskôr aj na vzťah ako taký. Muži totiž len málokedy vedia pred partnerkou otvorene priznať problém a radšej sa sexu začnú vyhýbať.

Problémy s erekciou môžu signalizovať iné ochorenia

Čo to vlastne porucha erekcie je? Pod erektilnou dysfunkciou sa rozumie trvalý stav, kedy muž nedokáže po dobu šiestich mesiacov dosiahnuť či udržať erekciu pre uspokojivý sexuálny styk. Porucha erekcie trápi zvyčajne starších mužov. Ak vám tento intímny problém začal znepríjemňovať sexuálny život, mali by ste vedieť, že často sa za ním skrýva oveľa vážnejšie ochorenie, akým môže byť cukrovka, vysoký krvný tlak, ale i nádorové a cievne ochorenia. Návštevu lekára by preto páni nemali odkladať, a to aj napriek tomu, že sa so svojím „tajomstvom“ nechcú nikomu zdôverovať.

Problémy v posteli majú aj mladí muži

S problémom uspokojiť svoju partnerku nebojuje len generácia dôchodcov, ale aj mnoho mužov v produktívnom veku. Vedeli ste však, že ak majú mladší muži problém s erekciou, hlavným vinníkom sú často psychologické dôvody?

Muži veľmi citlivo vnímajú, ak sa im počas sexuálneho styku z ničoho nič nepodarí dosiahnuť erekciu, či už je to z fyzickej únavy alebo nadpriemerného stresu. Začnú pociťovať tlak a pri ďalších intímnych chvíľach prežívajú skôr neistotu ako rozkoš a vzrušenie.

Strata sebavedomia a strach zo zlyhania vedie mužov do bludného kruhu, z ktorého sa nevedia dostať. V niektorých prípadoch to dochádza až tak ďaleko, že sa sexu začnú vyhýbať. Následkom je podozrenie z nevery a narušený vzťah, keďže žena nerozumie, prečo jej partner zrazu prestal mať záujem o sexuálny styk.

Okrem úplnej poruchy erekcie mužov v produktívnom veku vie potrápiť aj dočasná strata erekcie priamo počas sexu, nedostatočná tvrdosť penisu alebo napríklad predčasná ejakulácia. Dobrou správou však je, že drvivá väčšina sexuálnych dysfunkcií sa dnes už dá liečiť.

Aj problémy v posteli sa dajú úspešne riešiť

Tieto dysfunkcie, najmä u mladých a zdravých mužov, nie sú v žiadnom prípade nezvratným stavom. Spôsoby liečenia závisia od problémov, ktoré ich zapríčiňujú. Ak majú muži sedavé zamestnanie, mali by sa začať viac hýbať a športovať a víkendové popíjanie s priateľmi si  radšej odpustiť. Psychologické problémy, ktoré spôsobujú, že sa nevedia v tej pravej chvíli dostatočne uvoľniť, sú taktiež odstrániteľné, hoci napríklad s pomocou odborníka. V niektorých prípadov môže pomôcť aj úprimný rozhovor s partnerkou. Veľkou pomocou bývajú aj liečivá.

Lacnejšia alternatíva Viagry

Dnes je na našom trhu už dostupný značný počet liekov, ktoré dokážu sexuálny život opäť dostať do tých správnych koľají. Asi najznámejšou tabletkou na stratu erekcie je Viagra. Cievy v penise sa po jej požití rozťahujú, čím sa zlepšuje prietok krvi v momentoch sexuálneho vzrušenia. Účinná látka, ktorá pomáha s erekciou, je sildenafil.

Na trhu je dostupný aj iný variant, ktorý obsahuje totožnú látku s rovnakým výsledkom. Ide o generiká, ktoré predstavujú cenovo výhodnejšiu alternatívu známych liekov, no so zachovaím rovnakých účinkov.Tipom môžu byť  generické liečivá z lacnegenerika.sk, ktoré poskytujú niekoľko variantov Viagry s rozdielnym obsahom účinnej látky v jednej tablete.  Okrem Viagry generiká ponúkajú fungujúcu alternatívu aj k liekom určeným na iné sexuálne dysfunkcie, napríklad na spomínanú predčasnú ejakuláciu.