Tí, ktorých trápi inkontinencia, dobre poznajú jej sprievodné znaky. Nie ste schopní udržať moč, čo dokáže poriadne znepríjemniť život. Samovoľný únik moču prichádza s vekom, no objaviť sa môže aj po chirurgickom zákroku alebo po pôrode. Existuje mnoho pomôcok a dobrých rád, ktoré dokážu uľahčiť život s inkontinenciou. Nás bude v tomto článku zaujímať najmä čistenie pokožky pri úniku moču. Najmä okoliu močovej trubice by ste mali venovať zvýšenú starostlivosť, aby ste zabránili zápalom a hromadeniu baktérií. Viac však už v nasledujúcich riadkoch.
Ako môže inkontinencia uškodiť pokožke
Vystavenie pokožky moču a výkalom vedie k narušeniu kože, ktorá sa stáva citlivejšia na poranenia. Ak pokožka podlieha neustále nadmernej vlhkosti, môže to spôsobiť, že koža sa stane macerovaná (podmáčaná a podráždená). To sa ďalej prejaví jej krehkosťou. Už celkom bežné obtrenie o posteľnú bielizeň môže spôsobiť poranenie. Bežný stav súvisiaci s inkontinenciou je aj inkontinenčná dermatitída (známa aj ako perineálna dermatitída alebo zaparenie). Postihuje všetky vekové kategórie od detstva po starobu. Zahŕňa podráždenie a členenie kože v dôsledku nadmernej vlhkosti, ako aj jej vystavenia chemickým látkam v moči a stolici. Ďalšie riziko spojené s inkontinenciou je hromadenie baktérií a vznik infekcie. Povrch kože sa dostane do styku s baktériami z odpadových produktov. Obzvlášť nebezpečné je to u starších ľudí, ktorých koža zvykne byť o niečo suchšia. Suchá pokožka je živnou pôdou pre baktérie, pretože mikroorganizmy môžu byť absorbované do tela cez kožné trhliny a praskliny. V priaznivom prostredí sa môže počet baktérií zdvojnásobiť každých 20 minút. Moč obsahuje tiež amoniak, ktorý zvyšuje pH a tým dráždi pokožku. Je to aj akási výživa pre mikroorganizmy, čo prispieva k ich reprodukcii. Vlhká a teplá koža je rovnako skvelým prostredím pre šírenie patogénnych húb. Kožná vyrážka, ktorá je ohnivo červená, svrbí a pálí, zvykne byť práve hubového pôvodu.
Tipy na prevenciu
Ihneď ako dôjde k znečisteniu, zabráňte nadmernému hromadeniu vlhkosti výmenou inkontinenčných nohavičiek. Hyperaktívnym močovým mechúrom trpia ženy aj muži, preto na trhu nájdete napríklad i špeciálne inkontinenčné pomôcky pre mužov. Prirodzené pH pokožky (v rozmedzí 4 až 7) udržujte pomocou výrobkov určených pre inkotentných pacientov. Používajte masť alebo krém proti zapareninám, aby sa minimalizoval priamy kontakt s močom. Problémové miesta čistite jemne, zabráňte násilnému treniu. Dôležitá je tiež správna výživa a príjem dostatočného množstva tekutín, aby ste si udržali správnu integritu kože. Pri hygiene používajte špeciálne prípravky, ktoré sú lepšie ako mydlo a voda. Priestor v okolí močovej trubice vyčistite po každom močení.
Kroky pre zdravú pokožku
Zdravotníci sa zhodujú, že správna starostlivosť je zásadnou pri liečbe inkontinencie. Včasné vyčistenie perineálnej oblasti pomocou jemných, ale efektívnych čistiacich prostriedkov má zásadný význam pre zachovanie integrity kože, eliminovanie zápachu a poskytnutie pohodlia. Niektoré prostriedky dokonca nevyžadujú ani následné opláchnutie vodou. Prípravok by nemal obsahovať alkohol. Niektoré výrobky sú zložené z vazelíny, oxidu zinočnatého, kakaového masla, lanolínu, parafínu alebo kaolínu. Tieto prísady pomáhajú taktiež pri odstránení nepríjemného zápachu. Masti, krémy a spreje sú navrhnuté tak, aby dokázali vytvoriť ochrannú vrstvu na koži, ktorá minimalizuje kontakt pokožky s močom, výkalmi a potom. Výborné sú prípravky, ktoré obsahujú Aloe vera. Niektoré produkty obsahujú tiež kondicionéry. Tie pomáhajú upokojiť a hydratovať pokožku. Najlepšou prevenciou proti poškodeniu kože spôsobenej inkontinenciou je udržať pokožku suchú. Použiť môžete napríklad nohavičky TENA pre mužov, ktoré dokážu šikovne absorbovať vlhkosť a tým zabránia šíreniu baktérií. Sú mäkké, pohodlné a vlhkosť ihneď odvádzajú do absorpčného jadra. Pokožka tak zostane v suchu.
Dobré rady na záver
V prípade, že nasiakne močom matrac, pripravte si roztok z rovnakého dielu vody a octu. Matrac touto zmesou vydrhnite a nechajte vyschnúť. Potom votrite na škvrnu jedlú sódu. Vlhkosť môžete vysať aj pomocou prášku do pečiva. Stravujte sa zdravo a pravidelne cvičte. Snažte sa schudnúť, ak máte nadváhu. Obezita totiž oslabí svalstvo, vrátane toho, ktoré pomáha regulovať močenie. Príjem tekutín je dôležitý aj pri inkontinencii, no pokúste sa dve až štyri hodiny pred spaním nič nepiť. Vyvarujte sa nápojom, ktoré obsahujú kofeín, sýteným a alkoholickým nápojom, no tiež citrusovým plodom, paradajkám, korenistým jedlám, čokoláde a cukrom. Odborníci varujú aj pred umelými sladidlami a mliečnymi výrobkami. Nedvíhajte ťažké bremená a naučte sa relaxovať. Zistite si niečo o Kegelových cvičeniach, ktoré dokážu výborne spevniť svalstvo panvového dňa. Vďaka ním sa môže inkontinenčné ochorenie zlepšiť.
Veríme, že aj vďaka týmto radám budete problém s únikom moču znášať ľahšie.
Autorské právo: fotovampir / 123RF Reklamní fotografie