Ako vybaviť sklad?

Keď sa povie sklad, plno z nás si predstaví obrovskú holú halu pripravenú na to, aby do nej bolo umiestnené veľké množstvo vecí. Väčšina skladov je však na kilometre vzdialená od predstavy prázdnej miestnosti. Naopak je plný regálov, manipulačnej techniky, rôznych boxových skríň, organizérov či prepraviek. Na čo teda pri vybavovaní skladov nezabudnúť?

Krabice na mieste

sklad_1Rôzne typy a aj veľkosti skladov potrebujú rôzne typy regálov. Na trhu je naozaj veľký výber. Na dokumenty v šanónoch sa hodia kancelárske regály, na ľahšie veci plastové regály a vybrať si môžete aj z drôtených či kovových policových regálov. Pre lepšiu orientáciu v tovare odporúčame označiť si regály za pomoci etikiet, ktoré sa dajú pripevniť rôznymi druhmi držiakov.

Ak je tovar ktorý uskladňujete špecifický svojim tvarom, objemom, alebo dokonca skupenstvom, nemusíte sa báť, že by ste si s ním nevedeli poradiť. V takom prípade sa ponúkajú konzolové regály, regály na pneumatiky či bunkové skladovacie systémy. Pre lepšiu manipuláciu s tovarom si naviac môžete dopriať regály so šikmými policami.

Ak uskladňujete tekutiny, máte tiež na výber širokú škálu produktov. Ak potrebujete naložiť s naozaj veľkým množstvom tekutín, poobzerajte sa po nádržiach. Dajú sa zohnať také s objemom až 1000 l. Majú označenie IBC a vyrábajú sa aj vo verzii, v ktorej sa dajú uskladňovať horľaviny. U menších objemov sa spoľahnite na sudy či barely. Na tie úplne najmenšie odporúčame kanistre alebo plechovky.

Nadčasové palety

sklad_2Ak niečo do skladu naozaj patrí, sú to palety. Ani by ste neverili, koľko rôznych druhov paliet sa dnes dá kúpiť. Časy, kedy boli na trhu len drevené palety sú dávno preč a výrobcovia kráčajú v ústrety požiadavkám svojich zákazníkov.

Klasická europaleta je naozaj stálica, ktorá nájde uplatnenie snáď v každom odvetví. Možno ste však nevedeli, že z dreva sa vyrába ešte ďalší druh paliet. A to konkrétne z drevotriesky. Tá sa vyznačuje tvarovou stálosťou a jej výhodou je tiež to, že jej rohy sú väčšinou oblé a preto nedochádza k roztrhnutiu fólie, ktorá sa často používa ako obalový materiál.

Menej ekologické by sa mohli zdať plastové palety. Na trhu sa dá ale nájsť veľa takých, ktoré sú ekologicky neškodné. Oproti drevenej palete majú dve veľké výhody. Tou prvou je tá, že sú odolné proti klimatickým vplyvom, ale aj proti vlhkosti a plesniam. Tou druhou, že sú veľmi ľahko umývateľné a nečistoty sa do nich nevpíjajú. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach.

Veľmi šikovné sú tiež paletové kontajnery či prepravky. Ide o palety, ktoré majú bočné steny a preto sa v nich dá bezpečne prepraviť tovar, u ktorého hrozí jeho vysypanie.

Manipulačná technikasklad_3

Bez manipulačnej techniky by sa neobišiel nejeden sklad. Paletové vozíky, rudly, či plošinové a policové vozíky sú veci, s ktorými sa väčšina z nás stretáva celkom bežne. Mimo to existuje naozaj široká škála manipulačnej techniky. Každá určená na špecifický druh tovaru. Ak napr. skladujete sklo či dosky, odporúčame prísavky na sklo a nosiče dosiek. Ak potrebujete produkty zdvíhať, ponúka sa naozaj veľké spektrum zdvíhacej techniky od zdvihákov, cez hevery až po malé žeriavy. Poobzerajte sa po trhu a určite si vyberiete techniku, ktorá bude určená práce vám.

Ak by sme mali vymenovať všetky produkty, ktoré sa dajú uplatniť v sklade, vydalo by to hneď na niekoľko takýchto článkov. Výrobcovia sa naozaj snažia ponúknuť veci, ktoré skladovanie a manipuláciu v sklade výrazne uľahčia. Stačí si len vybrať.

Pridaj komentár