Ako vybrať počítač pre dieťa?

Možno budú mnohí rodičia touto otázkou prekvapení. Načo by bol dieťaťu počítač? No vek, kedy deti prichádzajú prvý krát do kontaktu s elektronikou, sa znižuje. Doba sa mení a počítače sa stávajú súčasťou vyučovania už na základnej škole. A tak si musia rodičia uvedomiť, že ich dieťa bude počítač skôr či neskôr potrebovať.

Tablet, notebook alebo stolový počítač?

To, pre aký konkrétny druh zariadenia sa rozhodnete, je len na Vás. Pokiaľ však ide o tablet, ten sa hodí na študijné účely asi najmenej. Pre deti je v podstate len hračkou. Dobre sa ovláda a je ľahký, preto si s ním poradia aj najmenšie deti. No ako pomocník pri štúdiu nie je veľmi vhodný. Je síce pravda, že si k nemu môžete dokúpiť napríklad externú klávesnicu a tak bude študentovi slúžiť aj na písanie. No vhodnejšou alternatívou je predsa len notebook alebo stolový počítač. Ich výhoda spočíva najmä v tom, že pri nich bude dieťa vzpriamene sedieť. Najvhodnejšie je, ak dieťa pracuje s takouto elektronikou vo svojom študijnom priestore, teda na písacom stole. Určite mu notebook nedávajte do postele, a to aj zo zdravotných dôvodov. Odpoveď na to, aký typ zariadenia si vybrať, je jasná. Ak má ísť len o zábavu, stačí tablet. Na štúdium je vhodnejší notebook alebo stolový PC.

Technické parametre

Dá sa predpokladať, že na základnej škole bude počítač dieťaťu slúžiť skôr na hry, pozeranie rozprávok, prípadne vyhľadávanie obrázkov a informácií pre školské projekty. Preto pre študenta základnej školy úplne postačuje menej výkonný a lacnejší počítač. Na strednej a vysokej škole je zas predpoklad, že k počítaču bude študent potrebovať aj špeciálne programové vybavenie. Tu je už nutné voliť počítač s výkonnejším procesorom, s grafickou kartou a najlepšie aj s viacerým počtom portov, vďaka ktorým bude možné pracovať s ďalším príslušenstvom.

Rozmery

Vhodné je zamerať sa aj na rozmery obrazovky. Pokiaľ ide o stolový počítač, na rozmeroch v podstate nezáleží. No ak má dieťa vlastniť notebook, ktorý bude musieť prenášať, v nižšom veku sa poobzerajte po modeloch, ktoré budú odolné voči nárazom. Zároveň sú vhodnejšie menšie notebooky s 10 až 14 palcovým monitorom.

V ideálnom prípade by ste teda mohli postupovať tak, že pre dieťa na základnej škole vyberiete lacnejší a menej výkonný počítač. Po skončení základnej školy ho, v závislosti od potrieb a študijného zamerania, nahradíte výkonnejším počítačom.

 

FOTO:  ©Jacek Chabraszewski / Dollar Photo Club

 

Pridaj komentár