Cena, za ktorú vydražili najdrahšie biele víno Vám vyrazí dych

To, že nie je víno ako víno, je zrejmé aj neznalcom v tejto oblasti. Jednotlivé vína sa od seba nelíšia iba farbou, a teda nerozoznávame len sladšie ružové vína či obľúbené ľadové vína, milovníci tohto kvalitného moku totiž dobre vedia, že kvalitu vína určuje mnoho iných aspektov. A čím je víno hodnotnejšie, tým je aj jeho cena vyššia.

 

Najdrahšie biele víno na svete

Prvenstvo v tomto smere drží  biele víno vydražené v londýnskom hoteli Ritz. Práve tu sa v roku 2013 konala prestížna aukcia vín pre zanietených zberateľov. Tí netrpezlivo čakali, aké vína budú v ponuke, aj za koľko. No zrejme nikto z nich nepredpokladal, že fľaša Chateau d’Yquem z roku 1811 sa vydraží za takú rekordnú sumu. Skutočne, toto archívne biele víno totiž zlomilo všetky dovtedajšie rekordy a stalo sa z neho vôbec najdrahšie biele víno v histórii.

 

han.0094_pExkluzívne víno pre veľkého milovníka vín

Víno sa napokon predalo za 75 tisíc libier, čím sa dostalo na pomyselnú prvú priečku bielych vín. A stalo sa vôbec najdrahším bielym vínom v histórii ľudstva. Ak sa pýtate, ktorý blázon bol ochotný „vysoliť“ toľko peňazí za jednu fľašku vína, tak vedzte, že to bol francúzsky zberateľ vín Christian Vanneque. Draho získanú fľašu si vraj zabezpečil na svoju vlastnú oslavu 50. výročia kariéry sommeliéra. A hoci oslavovať plánuje až v roku 2017, špeciálne vínko si zabezpečil radšej v predstihu.

 

Vedie červené víno

A čím je teda biele víno Chateau d’Yquem také exkluzívne? Ako je možné, že sa „dožilo“ tohto sympatického jubilea? Vyše dvesto rokov vraj prežilo najmä vďaka vysokému obsahu cukru a kyselín, ktoré nápoj dokonale zakonzervovali. Či však bude jeho chuť zodpovedať cene vína, je otázne a dozvie sa to len pár vyvolených.

Aby ste si však nemysleli, sú aj väčší blázni ako pán Vanneque. Existuje totiž ešte drahšie víno, francúzske červené víno Cheval-Blanc z roku 1947, ktorého jedna fľaša bola v roku 2010 predaná za neuveriteľných 192 tisíc libier.

 

 

 

Pridaj komentár