Čistota diamantu určuje jeho hodnotu

Ktorá budúca nevesta by nesnívala o tom, ako jej na prste žiari dokonalý zásnubný prsteň s drahým kameňom? Áno, je to splnenie túžby väčšiny mladých dievčat, ktoré sa aj vďaka krásnemu šperku aspoň na chvíľu cítia ako princezné. Veď od koho iného, ak nie od milovaného muža, by mali dostať dar ozajstnej hodnoty? Niečo, čo odolá zubu času aj módnym trendom – kvalitný šperk. Verte tomu, že aj drobné náušnice s briliantom potešia, preto na nás, páni, nešetrite. A vyberajte také drahé kamene, ktoré sú skutočne hodnotné.

Ako to však rozpoznať?

Čistota je meradlo

Čistota je meradlo počtu a veľkosti všetkých nedostatkov, ktoré sa nachádzajú takmer v každom diamante. Zvyčajne sú tieto nedokonalosti voľným okom absolútne nerozpoznateľné, takže dojem vysnívanej obrúčky s diamantom nijako nenarúšajú. Napriek tomu je dobré registrovať, že čosi ako čistota diamantu vôbec existuje. A najmä, že ovplyvňuje celkový vzhľad, a predovšetkým hodnotu šperku.

Podľa mnohých expertov sa prírodné nedostatky nachádzajú prakticky vo všetkých diamantoch, výnimkou sú iba tie najvzácnejšie. Tieto mikroskopické nedokonalosti na inak dokonalom vzácnom kameni sa označujú ako kaz či inklúzia. Čím má diamant menej  nedokonalostí, tým vyššie hodnotenie dostane. To logicky ovplyvňuje aj jeho cenu.

224821035Stupne čistoty

Rozlišujeme viacero stupňov čistoty diamantov. Je na každom, aby si vybral taký diamant, ktorý bude na pohľad úplne bezchybný. Hoci klenotník by za pomoci svojho mikroskopu istotne objavil nejakú chybičku, čo na tom, keď si to nik iný nevšimne? Navyše, takéto diamanty majú oveľa priaznivejšiu cenu ako diamanty ocenené ako bezchybné (FL) a vnútorne bezchybné (IF) diamanty. Tieto diamanty sú skutočne veľmi zriedkavé a ich trhová hodnota sa šplhá do závratných výšok.

Nakoľko, ako už bolo viackrát spomenuté, nedostatky v diamante so stupňom čistoty SI (Slightly Included), čo sú nepatrné nedostatky, voľným okom vôbec nezbadáte, pokojne si zadovážte takýto zásnubný prsteň pre svoju vyvolenú. Istotne sa nebude na nič sťažovať a ani si nevšimne, že diamant na jej prstienku nie je úplne dokonalý. Pre ňu taký rozhodne bude. Veď je to dar od vás, prejav vašej lásky a to má pre každú zamilovanú ženu tú najvyššiu hodnotu.

 

Pridaj komentár