Je pre mňa tuhé palivo to najlepšie?

Zimné mesiace sa rýchlo približujú, a tak mnohí z nás siahajú po teple. Teda minimálne po niečom, čo nám teplo vyprodukuje. Možno ste si vybrali miestnosť a mali ste fakt skvelý nápad, možno ste dokonca vybrali priestor na krb, ale nie ste si istí, aký typ spotrebiča bude pre vás najlepší. Pri výbere plynového, elektrického alebo na tuhé palivo môže byť mínové pole, ktoré rozhoduje, čo najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

A tak vám prinášame tento článok, ktorý vám s výberom rozhodne pomôže.

Tuhé palivo

Nič na svete sa nevyrovná tuhému palivu. Je to klasika, ktorá tu funguje už od nepamäti a stále je rovnako obľúbená. Veď len samotné teplo, ktoré toto palivo dokáže vyprodukovať do miestnosti hovorí samo za seba.

Ak chcete oheň živiť na tuhých palivách, vaša miestnosť bude potrebovať komín triedy 1. Trieda 1 sa vzťahuje na komín, zvyčajne od roku 1969 alebo predtým, s priemerom dymu 7 palcov alebo viac.

Výhody tuhého paliva

  • Krbové kachle vytvárajú množstvo tepla a v závislosti od kvality kachlí a pohonných hmôt budú tiež vysoko efektívne. Ďalším pozitívom kachlí je to, že je to najlepšia voľba z hľadiska životného prostredia.
  • Spaľovanie dreva uvoľňuje CO2 do atmosféry, CO2, ktorý sa uvoľňuje pri spaľovaní, pomôže na rast stromu, je to vyvážený cyklus, ktorý produkuje takmer žiaden nadbytočný CO2.
  • Je tiež potrebné si uvedomiť, že tuhé palivo patrí medzi najlacnejšiu formu paliva v porovnaní s elektrickou energiou a plynom. Je dôležité mať preto na pamäti, že ak zhromažďujete a upravujete vlastné drevo, palivo môže byť vlastne zadarmo.
  • Keď už hovoríme o palive, existuje široká ponuka rôznych tuhých palív, ktoré sú k dispozícii spolu s radom spotrebičov, s ktorými ich môžete používať.

Nevýhody tuhého paliva 

  • Drevo v porovnaní s inými palivami vyžaduje pomerne vysokú úroveň údržby. Odporúča sa preto, aby bol komín zametaný každoročne, časť kachlí sa bude musieť v priebehu času nahradiť. Tak isto ako aj tepelne odolné tehly vo vnútri kachlí a tesniace lano na skle dverí.
  • Údržba môže byť pre niektorých odradzujúca, ale výrobcovia často dodávajú všetky diely potrebné v súpravách, ktoré je možné zakúpiť online, takže ak vám nevadí, že budete mať ruky špinavé, teplovodné krbové kachle, môžu byť ideálnou voľbou.
  • Jednou z otázok tuhého paliva môže byť cena za inštaláciu. Spotrebiče na tuhé palivo môžu byť pomerne nákladné kvôli potrebe komínového vedenia s flexibilnou komínovou vložkou, ako aj dodržiavania stavebných predpisov, ktoré vyžadujú, aby mnohé materiály boli nehorľavé. To neznamená, že tuhé palivo bude vždy drahšie ako ostatné typy palív, práve naopak. Ak zohľadníte náklady na palivo, cena sa vám hneď vyrovná s inými druhmi palív, ak dokonca nezníži.