Posteľ ako najlepší priateľ človeka

Keď som sa včera večer uložil vo svojej posteli, spánok akosi neprichádzal. Tak som sa začal zamýšľať nad jednoduchými vecami vo svojom okolí až som sa pozastavil pri myšlienke na čom to vlastnej ležím.

Áno posteľ, jednoduchá súčasť môjho domova a pritom tak zložitá. Vec, ktorú v našich končinách berieme ako samozrejmosť, avšak nie je tomu tak všade. Kus nábytku, na ktorom strávime viac ako tretinu svojho života. V posteli strávime viac času ako v zamestnaní, oveľa viac času ako v automobile alebo trebárs v kúpeľni či pri jedálenskom stole.

Tvar našich postelí je nemenný úž dlhé stáročia a od doby dávnych monarchií sa naše postele navonok zmenili iba v detailoch. Avšak ani to nie je celkom pravda, pretože v súčasnosti sa vývoju postelí roštov, či matracov venujú celé tímy odborníkov a vedcov. A to aj preto, že v posteli trávime toľko času. Nielen že nám správna posteľ musí poskytnúť dostatočné pohodlie, ale predovšetkým nesmie škodiť nášmu zdraviu. Týka sa to predovšetkým matracov a roštov, tieto musia naše telo držať v požadovanej polohe bez naratívnych vplyvov na našu chrbticu. Nemenej dôležitý dôraz je kladený na použité materiály a to aj s ohľadom sa stále väčší počet pribúdajúcich alergikov.

A vtom som aj pochopil zložitosť každej postele, pretože to nie je len štvornohý podstavec pod moje telo. Ale ide o dlhodobo inovovaný a precízne navrhnutý výrobok, na ktorého stvorení sa denne podieľa množstvo ľudí. Nie je to však iba jednoduchá posteľ v mojej či vašej domácnosti, ale je to mnoho rôznych variácií postelí po celom svete pre ktorých je aj rôznorodý účel ich využitia. Či už sú to postele v hoteloch, nemocniciach alebo aj postele v dopravných prostriedkoch.

Posteľ sa tak stala už v dávnej histórii našou neoddeliteľnou súčasťou a hrá tiež dôležitú úlohu v rôznych etapách nášho života. A tak som sa začal zamýšľať aj nad tým, čo všetko človek za svoj život prežije práve v posteli. Keď som už došiel k myšlienkam na spánok, svoje unavené telo som prehodil na druhú stranu a v ťažkom usínaní som sa ešte stihol hlboko a pohodlne vnoriť do útrob svojej pohodlnej postele.

 

Pridaj komentár