Projekty domov sú len začiatok: Neobíde vás cesta na úrady či výber staviteľa

Stavba domu nie je len o výbere farby do kuchyne či rozhodnutie o počte izieb. Ak vás teda čaká stavba rodinného domu, pripravte sa na to, čo vás čaká a neminie. Výber pozemkov a projekty domov sú len začiatkom.

Výber pozemku

Pri kúpe pozemku na nový domov je potrebné zvážiť mnohé faktory, ako je veľkosť, lokalita, tvar, orientácia, vybavenosť inžinierskymi sieťami, dopravná dostupnosť či občianska vybavenosť. Cenu pozemkov ovplyvňuje predovšetkým lokalita a ich kvalita. Ak však už máte pozemok, nemusíte tieto problémy riešiť.

Projekty domov

Keď už máte pozemok, čaká na vás ďalšia otázka. Chcete si kúpiť už nejaký z hotových projektov alebo oslovíte architekta, ktorý navrhuje projekty domov na mieru? Katalógové projekty domov sú výrazne lacnejšie, no na druhej strane nemusia spĺňať všetky vaše požiadavky. O to viac, ak máte netradičný či nepravidelný pozemok. Ak siahnete po pomoci architekta, mali by ste mať už ako-tak predstavu o svojom budúcom bývaní.

Cesta na úrady

Keď je projekt vášho budúceho domu hotový, ste povinný na príslušnom mestskom úrade podať žiadosť o vydanie stavebného povolenia. K tomu potrebujete aj súhlasné stanoviská všetkých orgánov, ktorých sa to dotýka. Takže sa pripravte na hotovú (tor)túru po úradoch. Správny orgán je potom podľa vyhlášky povinný rozhodnúť najneskôr do 60 dní od podania žiadosti.

Staviteľ a dozor

Dom môžete postaviť aj svojpomocne, no ak s tým nemáte skúsenosti a ani dostatok pomocníkov, nechajte to na stavebnú firmu. Prvý spôsob síce môže byť lacnejší, no je časovo náročnejší. V prípade výberu firmy si nezabudnite zistiť referencie a ak sa dá, pozrite si nimi realizované stavby. Tiež potrebujete stavebný dozor, teda odborne spôsobilú osobu, ktorá má na výkon takejto činnosti povolenie.

 

Foto: Bigstockphoto