Vyberáme zimné pneumatiky. Aké sú kritériá?

Každý zodpovedný vodič vie, že jazdiť v zime na letných pneumatikách je veľké riziko. Pri prezúvaní je potrebné skontrolovať stav zimných pneumatík a overiť si, či sú ešte vhodné na jazdu. V prípade, že sa používajú viac sezón, prípadne sú poškodené, je čas na nové pneumatiky. Zvlášť v zimnom období si treba dávať pozor na to, aby ste si vybrali vhodné zimné pneumatiky. Tieto rady vám pomôžu vybrať si správne.

  1. Skontrolujte údaje v technickom preukaze

Pred nákupom zimných pneumatík si overte údaje vo veľkom technickom preukaze vozidla. Nájdete tu informácie o vhodných rozmeroch pneumatík, ktoré môžete na svojom aute použiť. Samozrejme, možné je tiež použitie pneumatík s inými rozmermi, no tie musia byť schválené na použitie na vašom aute a musíte si ich dať zapísať do technického preukazu.

  1. Ako a kde jazdíte?

Reálne zhodnoťte, ako jazdíte. Ak je štýl vašej jazdy skôr agresívny, jazdíte aj v horských terénoch a mesačne najazdíte množstvo kilometrov, stavte na prémiové kvalitné pneumatiky s vynikajúcimi brzdnými vlastnosťami a vysokou priľnavosťou na mokrom povrchu. V prípade, že ste skôr mestský vodič, ktorý auto využíva nanajvýš tak na cestu na nákupy, postačia aj najlacnejšie pneumatiky nižšej triedy, ktoré však stále vyhovujú zimným podmienkam.

  1. Pomôžu testy pneumatík

Nezávislé testy pneumatík ADAC alebo AutoBild sa uskutočňujú v každej sezóne. Vďaka nim získate prehľad o novinkách a tiež o najkvalitnejších pneumatikách na danú sezónu. Oplatí sa ich preto sledovať. V týchto testoch získavajú dlhodobo dobré hodnotenia prémiové pneumatiky značiek Dunlop, Continental, či Goodyear. Z lacnejších značiek sú to napríklad zimné pneumatiky Matador.

Kedy je čas na nové pneumatiky?

Ako sme už spomínali, novú sadu pneumatík je potrebné si zaobstarať, ak sú tie staré opotrebované, prípadne ich užívate už viacero sezón. Zákon hovorí o tom, že hĺbka dezénu zimných pneumatík nesmie klesnúť pod 3 mm. Odporúča sa však, aby neklesla pod 4 mm. Pred zimnou sezónou si pneumatiky vždy dôkladne skontrolujte. Ak zbadáte nerovnosti alebo preliačiny v dezéne, nechajte si pneumatiku skontrolovať v pneuservise. Zároveň pamätajte na to, že zimné pneumatiky je vhodné nechať si skontrolovať aj vtedy, keď na nich jazdíte viac ako 5 sezón.