Ako znížiť spotrebu vášho auta

Zdá sa vám, že čím je vaše auto staršie, tým má vyššiu spotrebu? Nemusíte si hneď kupovať nový hybridný automobil, aby ste boli spokojný so svojou spotrebou. Existuje niekoľko trikov, ako môžete ušetriť palivo. Okrem iného vám s tým pomôžu aj autodiely, zmena jazdy a kontrola tlaku v pneumatikách. Kde by ste mali začať, aby táto úspora bola skutočne efektívna?

 

Kontrolujte pneumatiky

Samozrejmosťou je správne obutie – počas zimného obdobia majte zimné pneumatiky, počas teplejších mesiacov zase letné. Ušetríte nielen na spotrebe, ale aj dezén vydrží dlhšie. Pre spotrebu je však dôležité pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách – ak je čo i len o 10 % nižší, ako odporúča výrobca, môže sa to prejaviť na vyššej spotrebe až o 0,5 l/100 km.

 

Zvýšte aerodynamiku auta

Tu platí základné pravidlo – čím lepšiu aerodynamiku auto má, tým má menší odpor vzduchu a čím je odpor vzduchu menší, tým je nižšia spotreba. A ako by ste mohli zvýšiť aerodynamiku? Ak ste vášnivý lyžiar, dávajte po každej lyžovačke dole truhlu zo strechy. Okrem toho vám pomôžu aj aerodynamické deflektory, ktoré okrem toho, že znížia odpor vzduchu, minimalizujú hluk počas jazdy s otvorenými oknami.

 

Upratujte si v kufri

Niektorí ľudia využívajú kufor auta ako sklad, majú tam náradie, topánky, športové potreby, vodu do ostrekovačov a zrazu vozia viac ako 20 kg. Síce vy to nevidíte, no vaše auto to cíti a kvôli zbytočnej záťaži vám rastie spotreba. Upracte si v kufri a nechajte tam iba to, čo skutočne potrebujete.

 

Tip na záver

Vozíte na zadných sedačkách svojho štvornohého miláčika? Kúpte si špeciálne autopoťahy pre psov, ktoré tam iba pripnete gumičkou a nebudete musieť po každom výlete v prírode sedačky tepovať či vysávať. Tento poťah jednoducho dáte do práčky a je po probléme. Aj takýmto spôsobom môžete znížiť náklady na vaše auto.

Pridaj komentár