4 kroky výberu správnych snehových reťazí

Snehové reťaze sú skvelým riešením pre zvýšenie trakcie vozidla na snehu a ľade. Dostupné sú takmer pre všetky typy osobných áut, SUV, 4×4 a kamiónov. Dokonca aj pre malé vozidlá s obmedzeným priestorom nad kolesami. Aké kroky vás dovedú k tým ideálnym pre vaše potreby?

KROK č. 1: Zistite veľkosť vašich pneumatík

Snehové reťaze sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a každá veľkosť je kompatibilná s rôznymi veľkosťami pneumatík. Údaj o veľkosti pneumatík sa nachádza na bočnej strane každej pneumatiky. Správnu veľkosť môžete vyhľadávať aj podľa modelu a roku výroby vášho vozidla. Alebo údaj o odporúčaných reťaziach môžete nájsť v manuáli vozidla, najmä ak máte obmedzený priestor medzi pneumatikami a mechanickými časťami vozidla. Ak je to práve váš prípad, riešením sú rýchloupínacie snehové reťaze značky MODULA, pretože ich hrúbka je iba 7 mm.

Novinka od špecialistu na snehové reťaze

Snehové reťaze MODULA sú vhodné na všetky typy vozidiel (osobných, SUV, 4×4). Sú veľmi šetrné a nepoškodia ani hliníkové disky, pretože sa ich v podstate nedotýkajú. Automaticky sa dopínajú a centrujú. Vďaka patentovanej zaisťovacej páke je ich inštalácia extrémne jednoduchá. X-rám reťazí poskytuje dokonalú priľnavosť ku kolesám. Polyuretánové dielce behúňa (majú vzor včelieho plástu) s oceľovými medzidielmi, zaisťujú maximálnu trakciu na snehu a ľade.

KROK č. 2: Vyberte si systém dopínania

Automatické dopínanie – tieto prémiové reťaze sa automaticky dopnú a vycentrujú počas prvých metrov jazdy. Vašou jedinou prácou je nahodiť ich na kolesá podľa návodu. Odporúča sa zastaviť a prekontrolovať, či sa dostatočne dotiahli a správne vycentrovali.

Poloautomatické dopínanie – tento systém je veľmi individuálny. Vstavaný mechanizmus (zámky, vstavané ťahadlá apod.) urýchľuje nahadzovanie a zvyšuje bezpečnosť. Dotiahnuť a vycentrovať ich však musíte vy.

Manuálne dopínanie – ich nahodenie je viackrokové – natiahnuť reťaze na zem, posunúť auto na reťaze, reťaze zapnúť a dotiahnuť.

KROK č. 3: Výber reťazí v závislosti na ich využívaní

Ponuka je skutočne široká – od drahších automatických reťazí po ekonomickejšie modely, ktoré sú vhodné skôr na príležitostné používanie. Mali by ste sa rozhodnúť či chcete prémiové, najvyššej kvality, dobrej kvality alebo cenovo najdostupnejšie. Pomôže vám najmä odpoveď na otázku ako často a na aké vzdialenosti budete snehové reťaze využívať.

KROK č. 4: Kúpa reťazí

Stačí už len navštíviť obchod, kde nájdete najväčší výber snehových reťazí skladom. Aby ste si vedeli jednotlivé druhy a ceny informovane porovnať.