Prepláca PZP praskliny na skle?

Áno, prepláca. Teda mala by, ak máte dostatok dôkazov na to, že praskliny na skle spôsobila prevádzka motorového vozidla.

Do roku 2014 bolo veľmi ťažké až nemožné získať odškodnenie od poisťovni v prípade, že vám okoloidúce vozidlo spôsobilo vymrštením kameňa z cesty prasklinu na skle. Najvyšší súd sa postavil na stranu ľudí a poisťovniam jasne vymedzil skutočnosť, že škoda spôsobená vymrštením kameňa je zapríčinená prevádzkou motorového vozidla, a preto sa na túto škodu vzťahuje povinné zmluvné poistenie.

Dôkaz pre poisťovňu

Aby ste sa vyhli zbytočným dlhým doťahovačkám s poisťovňou, musíte mať jasný dôkaz o tom, že prasklinu na skle vám spôsobila prevádzka druhého vozidla. Úplne najlepšie je, ak máte k dispozícii kamerový záznam o škodovej udalosti. Alebo aspoň 2 svedkov, ktorí dosvedčia, že prasklinu na skle spôsobilo druhé vozidlo, ktorého EČV by ste si mohli aspoň niekde zapísať, keď už sa vám nepodarí vozidlo, ktoré vám spôsobilo škodu zastaviť. Ak máte dostatočný dôkaz, v prípade takejto škodovej udalosti vám postačí mať uzatvorené iba pzp poistenie.

Havarijné poistenie

Ak chcete mať úplnu istotu, že vám bude škoda od poisťovni preplatená, uzatvorte si aj havarijné poistenie. Poisťovni bude stačiť iba dokumentácia škody a faktúru za opravu čelného skla vám jednoducho preplatí. Výhodou havarijného poistenia v prípade škody na čelnom skle je aj to, že vám škoda bude preplatená aj keby vám na čelné sklo padol kus ľadu napríklad zo stromu.

Pripoistenie čelného skla

Ak si nechcete priplácať za havarijné poistenie, máte možnosť si čelné sklo iba pripoistiť. Preplatenie poistného plnenia bude určite jednoduchšie, a to aj v prípadoch keď škodu na čelnom skle nespôsobila prevádzka druhého vozidla a teda pzp poistenie vám nebude postačujúce. Ak si porovnáte cenu pripoistenia a sumu, ktorú by ste museli zaplatiť za opravu, resp. výmenu čelného skla, je to naozaj iba malá čiastka. Preto ak nechcete riskovať, pripoistite si aspoň vaše čelné sklo.