Ako vybrať kvalitný potenciometer?

Vyberáte potenciometre pre váš nový projekt alebo vymieňate pokazený potenciometer v nejakom zariadení? Poradíme vám, aké parametre by ste si mali pri výbere potenciometra všímať, aby ste vybrali ten najlepší!

Potenciometer je elektrická súčiastka, jednoducho definovateľná ako rezistor s variabilným odporom. V bežnej technickej praxi sa často využívajú klasické rezistory s fixným odporom, ktoré slúžia na konštantnú reguláciu prechádzajúceho prúdu. Obyčajné rezistory však často nestačia. Princíp činnosti väčšiny elektrických zariadení spočíva v tom, že zmenou prechádzajúceho prúdu sa mení funkčnosť zariadenia tak, ako to používateľ v danom momente potrebuje. Potenciometrom napríklad regulujete hlasitosť rádia a činnosť mnohých ďalších zariadení, ktoré každodenne využívate. Jedná sa tak o súčiastku, s ktorou sa v technickej praxi stretnete veľmi často.

Vo svojej podstate je potenciometer jednoduché zariadenie – skladá sa z rezistora a bežca, ktorý je v kontakte s odporovou vrstvou a vyvedený je na samostatný vývod. Bežcom ovládate veľkosť odporu, teda veľkosť prúdu, ktorý vychádza z potenciometra. Podľa typu bežca sa potenciometre delia na otočné, ktoré sa využívajú najčastejšie a posuvné, ktoré nájdete najčastejšie v mixážnych pultoch. Potenciometre sa delia aj podľa priebehu odporu na lineárne a logaritmické. V prípade lineárnych potenciometrov je nárast odporu pri pohybovaní bežcom znázorniteľný priamkou, v prípade logaritmických zas logaritmickou krivkou.

Základné parametre

Pri výbere potenciometra by ste si mali všímať niekoľko základných parametrov, ktoré vám pomôžu vybrať správny potenciometer pre vaše účely. V prvom rade sa musíte rozhodovať na základe typu montáže potenciometra do obvodu – dostupné sú buď SMD alebo THT potenciometre. Pri axiálnych potenciometroch si môžete vybrať medzi jednootáčkovými a viacotáčkovými verziami. Základným parametrom potenciometra je, samozrejme, odpor. Dostupné sú jednoduché potenciometre s maximálnym odporom 500mΩ, ale aj odolné potenciometre s odporom do 5MΩ. V závislosti od kvality potenciometra sa odvíja aj jeho tolerancia, ktorá sa môže pohybovať zvyčajne od 3 až po 30 percent. Pri citlivých obvodoch je potrebné voliť potenciometre s čo najnižšou toleranciou. Dôležité je dbať aj na maximálny výkon, na ktorý je potenciometer stavaný. Pred výberom potenciometra si tak vopred ujasnite, v akom obvode plánujete potenciometer využívať, aby ste vybrali kus so správnymi parametrami.

Široká ponuka

A kde kvalitné potenciometre zoženiete? Napríklad v ponuke spoločnosti Transfer Multisort Elektronik Polska. Spoločnosť TME sídli v Lodži, má však aj viacero zahraničných pobočiek. TME ponúka široký výber stoviek potenciometrov rôznych parametrov, z ktorých si vyberie skutočne každý!