Akú hrúbku hranolov a dosiek použiť pri stavbe terasy

Stavba terasy je oproti iným stavbám pomerne jednoduchý projekt. Stačí si len rozmyslieť, či chcete terasu alebo altánok a či ju chcete postaviť na betónové kocky alebo na oceľové stojky zabetónované v zemi a môžete začať. Aké hranoly však použiť?

Nosné hranoly

Hlavné hranoly, budú pripevnené o nosnú konštrukciu v zemi, by mali mať hrúbku a 120 na 120 mm. hranoly s takýmto rozmerom sú dostatočne pevné na to, aby udržali stovky kilogramov živej váhy na vašej terase

Priečne hranoly

Priečne hranoly vašej terasy by mali mať zase rozmer aspoň 100 na 100 mm. niekto by vám odporučil aj v tomto prípade použiť model 120 na 120, no pri dostatku betónových pätiek to nie je vôbec nutné.

Terasové dosky

Skúsení majstri odporúčajú použitie terasových dosiek o hrúbke minimálne 30 mm. Ak sa však rozhodnete pre stavbu terasy vo vlastnej réžii, odporúčame vám použiť fošne s hrúbkou minimálne 50 mm.

Stojky

Stojky, ktoré budú tvoriť opornú konštrukciu vašej strechy, môžu mať priemer spokojný iba 80 na 80 mm. Všetko závisí od toho, aký materiál chcete použiť na vrch vašej strechy na akú bude mať celkovú váhu.

Krovy

Krovy alebo latovanie môžu byť pokojne z hranolov so skutočne malými rozmermi. Ak staviate len pergolu, môžete použiť hranoly s rozmerom napríklad 50 na 80. Tie môžete použiť aj v prípade, že strechu zastrešíte plechom.