Prírodné teplo v nízkoenergetickom dome

Bývať v nádhernom, priestrannom dome, kto by po tom netúžil? Áno, predstavy sú to krásne a je ľahké sa nimi „nakaziť“, ale realita už taká ružová nie je. Obzvlášť, keď si rozrátame, koľko bývanie v takom dome zhltne peňazí a času. Veru, upratovanie a vytápanie domu azda ani nemá konca…

Bývanie v dome nemusí byť iba drahé

V súčasnosti je však možností, ako aj pri živote v dome ušetriť, viac než dosť. Stačí zvoliť správny typ domu, presne taký, ktorý šetrí náklady na bývanie, ale i životné prostredie. Takým domom je dom nízkoenergetický, v ktorom za pomoci viacerých súčinných záležitostí šetríme a eliminujeme náklady na život v ňom. Žiť v takomto dome však nie je iba o ušetrených peniazoch za kúrenie, ale ide aj o dobrý pocit, že žijeme čo možno najzdravšie a v lepšom súlade s prírodou.

V čom sú jeho najväčšie prednosti a odlišnosť oproti domu klasickému?

Nesporné výhody nízkoenergetického domu

Vďaka vhodne zvoleným vykurovacím telesám, či už ide o tradičnejšie kachle alebo modernejšie pôsobiace krby, sú náklady na kúrenie v dome významne minimalizované. Zároveň je však zabezpečená vysoká tepelná pohoda v každej obývanej miestnosti domu. Netvorí sa nepríjemný prievan, je zabezpečený stály prívod vzduchu a v dome sú zaručené príjemné teploty počas celého roka, bez ohľadu na to, či vonku sneží alebo páli letné slnko.

Šetrenie tepla i energie

Podstatným faktorom, ktorý pri rozhodovaní, či žiť v nízkoenergetickom dome, zohrá svoju úlohu, je nepochybne i faktor nezávislosti na externých zdrojoch a dodávkach tepla. Pri ďalšom náraste cien energií sa budete už len smiať, s dobrým pocitom, že vás sa to až tak netýka. V rámci vašej energetickej nezávislosti vám totiž celkom poľahky vystačia kachle a teplo nimi produkované.

A čo nevykúrite kachľami či krbom, to vám vyhreje slnečné žiarenie prúdiace dnu oknami a všetkými presklenými plochami. Svoju rolu tu zohráva aj kvalitná izolácia, ktorá zabraňuje neželaným tepelným únikom. Dobrý nízkoenergetický dom je totiž taký príbytok, ktorý vie vyťažiť z každého zdroja tepla a energie maximum, pri minimálnej námahe a znížených nákladoch.