Detské písacie stoly – pozor na to, aby ste niečo nezanedbali

Snáď netreba pripomínať, aké je dôležité, aby malo dieťa vo svojej izbe aj vlastný písací stôl, kde si bude robiť úlohy, hrať sa na počítači, prípadne vykonávať ďalšie aktivity. Pracovný priestor dieťaťa sa však značne líši od pracovného priestoru dospelého. Zvážiť treba jeho veľkosť, štýl i funkcie. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, ako najlepšie vyberať detské písacie stoly. Základné pravidlá sa príliš nelíšia od tých, ktoré treba uplatniť pri výbere stola pre dospeláka, no pozor si treba dávať aj na niekoľko špecifík.

Nechajte sa inšpirovať ergonómiou

Ergonómia je náuka, ktorá sa zameriava na metodiku organizácie práce a pracovných prostriedkov, a teda aj na skvalitnenie systému človek-stroj. Pri výbere pracovného stola pre Vaše dieťa musíte zohľadniť detskú anatómiu, čomu prispôsobíte vzdialenosť od počítača, očí, zápästia a podobne. V konečnom dôsledku nezabudnite na výber správnej stoličky, aby netrpel chrbát, ale ani nohy. Ak by písací stôl spĺňal do bodky odporúčania ergonómov a ortopédov, mal by byť schopný rásť s dieťaťom. V praxi to znamená, že bude schopný prispôsobiť sa telesným zmenám dieťaťa v priebehu celej školskej dochádzky.

Prihliadajte na vek dieťaťa

Nároky na pracovný priestor sú závislé aj na veku dieťaťa. Kým prváčikovia trávia pri učení menej času, žiaci druhého stupňa základnej školy si nad knihami pobudnú dlhšie. Samostatnú kapitolu tvoria hodiny strávené za počítačom. Dôsledný rodič dokáže určite čas svojho dieťaťa, ktorý venuje počítačovým hrám, korigovať.

Priestrannosť a dostatok svetla

Aj keď to nie je vždy možné, úplne ideálne by bolo, keby sa Vám podarilo vytvoriť také podmienky, aby detská izba budila dojem priestrannosti a prenikalo do nej dostatok svetla. Pracovný stôl by mal byť umiestnený tak, aby dieťa malo prehľad o celej miestnosti, zároveň by však malo vidieť na vstupné dvere.

Ak rozhoduje cena

Nie všetci si môžu dovoliť nepozerať sa pri výbere určitých vecí na cenu. Pri kúpe detského pracovného stola bude určite rozhodovať aj materiál, pretože práve on býva najčastejšie spájaný s cenou. Drahšie modely bývajú vyrobené zo smreka, kým tie lacnejšie zvyknú byť obvykle z borovice. Masívne drevo vyzerá síce dobre, no treba myslieť na to, že sa rýchlejšie opotrebuje. Pre deti sú iste vhodné aj lakované drevené dyhy, ktoré vydržia nápor rozliateho atramentu, farbičiek alebo vody. Rodičia a ich deti milujú tiež stoly s nastaviteľnou pracovnou doskou.

Bezpečnosť

Deti sú povestné svojou neposednosťou, čo sa odráža na častých úrazoch. Bezpečnosť je preto viac ako nevyhnutná. Nepodceňte ju ani pri pracovnom stole. Hrany a rohy by mali byť zaoblené. Keďže moderné deti trávia veľa času pri počítači, mala by byť dodržaná dostatočná vzdialenosť od monitora. Stôl by mal byť najmenej 80 cm hlboký. Na monitor by tiež nemalo dopadať priame slnečné svetlo, no nie je dobré ani to, ak sa v ňom odráža svetlo z miestnosti. Počítač by mal byť umiestnený na rohovom pracovnom stole. Ak má takýto stolík navyše nastaviteľnú výšku a sklon pracovnej dosky, pokojne vydrží až do obdobia, kedy bude Váš malý školák maturovať. Z dlhodobého hľadiska sa preto určite oplatí priplatiť si za kvalitnejší kúsok.

Akú stoličku?

Výber stoličky k pracovnému stolu je rovnako zodpovedná úloha. Ideálna stolička by mala mať nastaviteľné sedadlo, no tiež podperu pod nohy. Stabilitu a bezpečnosť zabezpečí päťramenná podnožka. Keď dieťa sedí, musí sa dotýkať celou plochou chodidla podložky. Optimálny uhol sedu je 90 až 120 stupňov. Predná hrada sedacej plochy by mala byť oblá, dolná časť chrbtovej plochy musí podopierať horný okraj panvy a horná časť má podľa správnosti siahať pod lopatky. Pre staršie deti je vhodná stolička s nastaviteľnou opierkou na chrbát a s operadlami. Dieťa musí pri sedení zvierať kolenami pravý uhol. Kedysi sa v školách apelovalo na to, aby deti sedeli pokojne, v súčasnosti to však neplatí. Polohy pri sedení je treba striedať. Nezaškodí ani občasné poprechádzanie sa, aby sa rozprúdila krv.

Pár ďalších detailov

Farba pracovného stola pre dieťa by nemala byť príliš výrazná, aby dieťa zbytočne nerozptyľovala. Materiál by nemal byť priveľmi lesklý, aby sa na ňom neodrátalo svetlo, čím sa kazí zrak. Poriadok v školských veciach docielite rôznymi držiakmi, stojanmi a zásuvkami. Dbajte na to, aby dieťa nemalo na stole to, čo reálne nepotrebuje. Na záver spomenieme ešte stolové svietidlo. Malo by byť umiestnené tak, aby nebolo vidno zdroj svetla, ktorý by dieťa zbytočne oslepoval. Čím chladnejšie je svetlo, tým viac pôsobí na bdelosť. Osvetlenie pracovného stola by malo spĺňať niekoľko kritérií. Prvým je intenzita, pričom pre vhodne osvetlené miesto je potrebné mať svetelný zdroj s intenzitou aspoň 300 luxov. Nasleduje rovnomernosť, rovnomerný dopad svetla. Vyvarujte sa neželaným tieňom a tmavším miestam. Lampa by mala byť umiestnená na opačnej strane stola ako tá, kde sa práve pracuje.

Veríme, že vyberiete dobre a svojmu dieťaťu tak zabezpečíte príjemné pracovné prostredie.

 

Foto: © [sepy] / Dollar Photo Club

 

 

 

Pridaj komentár