Kámasútra je pojem starý niekoľko tisíc rokov. Ide o text, ktorý vznikol približne medzi 1. a 4. st. n. l. a zaviedol ho indický filozof menom Mallanága Vátsjájana. Námetom knihy je jeden z najnákladnejších aspektov ľudskej existencii a tou je sexuálna zvedavosť. Kámasútra bola napísaná na základe zhromažďovania záznamov o milostných a sexuálnych technikách a vôbec o tomto milostnom umení, ako to nazval Vátsjájana. Prvý sexuálny spis je napísaný v staroindickom jazyku a prekladá sa ako učenie lásky.
Pre tých, ktorý žijú v mylnej predstave, že kámasútra je len kniha zastrešujúca množstvo sexuálnych pozícii tzv. sexuálnych polôh, je to aj kniha plná rád ako sa správať a napokon zotrvať v partnerskom vzťahu muža a ženy. Na základe okruhov, ktoré rozoberá, sa člení na 7 častí.
V prvej časti autor postupne uvádza čitateľa do problematiky vzťahov, aký muž sa hodí k tej ktorej žene , ako si žena udrží muža a naopak.
Postupne sa dostaneme do druhej časti knihy, ktorú zaujíma väčšinu z nás, k samotnému sexuálnemu styku. Vátsjájana pôvodne hovoril len o 8 základných sexuálnych polôh, dnes ich už poznáme desiatky. Polohy sú sprevádzané popisom čo a ako danou polohou stimulujete, popis často zastrešuje aj história polohy atď. Pre ešte lepšiu predstavivosť sa okrem popisu pri každej polohe nachádza aj obrázok.
V tretej časti sa autor zaoberá pannami. Dáva mužom návod nato ako tieto ženy, ktoré ešte neokúsili milovanie, získať.
Štvrtá časť dáva zase návod ženám, presnejšie manželkám ako sa správne správať k manželom.
India je známa polygýniou, teda mnohoženstvom. O tom ako získať ďalšiu ženu a neprísť o tú aktuálnu, píše piata časť knihy.
Šiesta časť je venovaná ženám ľahkých mravov, teda prostitútkam.
Posledná časť obsahuje rady, ako si napríklad opantať muža, ako pripraviť nápoje lásky a afrodiziaká, omamujúce myseľ.
Dnes už existuje množstvo kámasútier, dokonca aj okolo nás sa vyskytujú rôzne symboly a piktogramy, ktoré upovedomujú na energiu, silu a dôležitosť sexuality muža a ženy. Napríklad aj taijitu, symbol sily Jing a Jang reprezentujú milostný akt muža a ženy. Jing predstavuje ženskosť, pasívnu silu a Jang mužskosť, tvorivú silu. Ide o splynutie aktívneho nástroju (penisu – Jang) s pasívnym nástrojom (pošvovového vchodu – Jin), čím vznikne sexuálna harmónia. Táto rovnováha musí fungovať medzi partnermi nielen v sexuálnom živote, ale aj v manželskom a vôbec v partnerskom žití.